Mikro i małe firmy nie chcą ciąć płac

opublikowano: 18-02-2021, 16:13

Duch przedsiębiorczości ma się dobrze, czego nie można powiedzieć o warunkach do działania – wynika z badania firmy inFakt.

Właściciele mikro i małych firm odczuwają satysfakcję z prowadzenia biznesu. Twierdzi tak niemal trzy czwarte, bo 73 proc., uczestników najnowszej edycji „Badania Polskiej Przedsiębiorczości”, przeprowadzonego przez agencję ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy inFakt. W 2019 r. odsetek ten wynosił 64 proc., a w 2018 r. – 56 proc.

Poziom zadowolenia wzrósł mimo trudnych warunków, w jakich przedsiębiorcom przyszło działać w związku z pandemią COVID-19. Respondenci wyjaśniają, że własna firma daje niezależność, pozwala wykonywać na co dzień to, co sprawia radość, umożliwia samorealizację i osiąganie wyższych zarobków niż w przypadku np. różnych form zatrudnienia.

Badanie nie skupia się jednak wyłącznie na ocenie satysfakcji z bycia przedsiębiorcą. Respondenci komentują łatwość prowadzenia biznesu oraz bieżący i prognozowany stan swoich finansów. Łączna ocena ich kondycji, składająca się na Indeks inFakt, może przyjmować wartości od 100 pkt poniżej zera (poziom skrajnego pesymizmu) do 100 pkt. W tej edycji analizy wskaźnik ten wyniósł -10,6 pkt. To pierwszy wynik ujemny od trzech lat, spowodowany pogorszeniem się, co podkreślali ankietowani, warunków do wykonywania działalności i ich sytuacji finansowej. Pesymistycznie oceniają oni również szanse na jej poprawę w 2021 r.

Część badanych niestety musiała czasowo zawiesić działalność. Na taki krok zdecydowało się 14 proc. pytanych mikrofirm i 4 proc. małych. Inni dla równoważenia budżetów w czasie pandemii redukowali koszty i ograniczali inwestycje.

– Przedsiębiorcy bardzo niechętnie szukają oszczędności, które miałyby dotknąć bezpośrednio ich pracowników. Znacznie częściej poszukiwali możliwości ograniczenia kosztów pozapłacowych – podkreśla Piotr Nawrocki z firmy inFakt, kierownik badania.

38 proc. respondentów zapowiada dalszą obniżkę kosztów, ale nie wynagrodzeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane