Minister finansów: rozmawialiśmy na temat planów oszczędnościowych

  • PAP
opublikowano: 29-11-2022, 14:20
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Na Radzie Ministrów rozmawialiśmy z ministrami na temat planów oszczędnościowych na wypadek niespodziewanych wydarzeń - poinformowała we wtorek minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Umówiliśmy się na próg 5 proc. - dodała.

Podczas konferencji po wtorkowym posiedzeniu rządu minister finansów wskazała na pojawiające się na przestrzeni ostatnich miesięcy "coraz to nowe szoki, niespodziewane wydarzenia", które wymagają pewnej dyscypliny. "Spojrzenia na bezpieczeństwo także finansowe budżetu, ale też Polek i Polaków" - dodała.

Magdalena Rzeczkowska
Magdalena Rzeczkowska

"Dlatego dzisiaj na Radzie Ministrów rozmawialiśmy z ministrami na temat przygotowania pewnych planów oszczędnościowych na wypadek właśnie dodatkowych, niespodziewanych wydarzeń kryzysowych, które potencjalnie (...) się wydarzą" - powiedziała. Zaznaczyła, że rząd chce być na to przygotowany.

Rzeczkowska poinformowała, że poprosiła ministrów o przygotowanie takiego planu oszczędnościowego, aby w przypadku konieczności "pieniądze, środki dodatkowe, mogły być uruchomione na te obszary dla naszego bezpieczeństwa ważne".

Wskazała przede wszystkim na "bezpieczeństwo obronnościowe Polski, ale też socjalne naszego kraju". "Do takich działań się przygotowujemy" - zapewniła.

Szefowa MF pytana na czym mają polegać plany oszczędnościowe ministerstw, wskazała, że decyzje o tym, gdzie i jak dużych oszczędności należy szukać będą podejmowali ministrowie odpowiedzialni za poszczególne części budżetowe. "Umówiliśmy się na próg 5 proc. i jest to decyzja każdego z ministrów, w jakim zakresie te oszczędności będzie proponował i realizował" - powiedziała.

Zaznaczyła, że nie jest kompetencją Ministerstwa Finansów wkraczanie w politykę, którą każdy resort prowadzi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane