Na porozumienie trzeba poczekać

  • Marek Rogalski
opublikowano: 02-07-2015, 22:00

Naszym zdaniem, najbardziej prawdopodobne jest, że w niedzielnym referendum Grecy zgodzą się na dalsze reformy

Naszym zdaniem, najbardziej prawdopodobne jest, że w niedzielnym referendum Grecy zgodzą się na dalsze reformy, chociaż nie oznacza to, że ostateczne porozumienie rządu z wierzycielami zostanie szybko zawarte. Ci drudzy będą woleli szczegóły omawiać z tymi, którzy będą próbowali reformy wdrażać w życie, a nie z tymi, którzy są im „ideologicznie” przeciwni.

Według ostatnich informacji w poniedziałek zbierze się też Europejski Bank Centralny, aby omówić kwestię zwiększenia skali wsparcia w ramach linii ratunkowej ELA dla greckich banków. Można się domyślać, że decyzja będzie uzależniona od wyników niedzielnego referendum. Tym samym wynik na „nie” może doprowadzić do wyraźnego wzrostu nerwowości na rynkach.

Wczoraj w centrum uwagi były dane z USA. Po ostatnich lepszych odczytach ISM dla przemysłu, indeksów nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan oraz Conference Board rynek otrzymał przyzwoite dane z Departamentu Pracy. Stopa bezrobocia spadła w czerwcu do 5,3 proc. z 5,5 proc., a liczba etatów w sektorze pozarolniczym wzrosła o 223 tys., podobnie jak w prywatnym. O ile bezrobocie spadło bardziej, niż oczekiwano, to wzrost etatów był minimalnie poniżej mediany.

To doprowadziło do chwilowego osłabienia się dolara. Niemniej dane potwierdzają korzystny trend w amerykańskiej gospodarce, chociaż liczący na to, że przełoży się to jakoś na zmianę oczekiwań wobec terminu pierwszej podwyżki stóp przez Fed, będą czuć się zawiedzeni. Dynamika średnich wynagrodzeń nie uległa w czerwcu zmianie, a oczekiwano wzrostu o 0,2 proc. m/m. Sugeruje to, że presja płacowa pozostaje niska, co ma też swój wpływ na oczekiwania inflacyjne. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na porozumienie trzeba poczekać