Czytasz dzięki

Na Wall Street ropa wygrała z bezrobociem

opublikowano: 02-04-2020, 22:30

Dow Jones rósł o 2,2 proc., a S&P500 zyskał 2,3 proc. Nasdaq kończył dzień zwyżką o 1,7 proc.

W czwartek dwie wiadomości miały największy wpływ na nastroje inwestorów z amerykańskiego rynku akcji. Pierwszą był raport o tzw. nowych bezrobotnych. Wiadomość, że w ubiegłym tygodniu rekordowe 6,6 mln Amerykanów wystąpiło o zasiłek, wywołała negatywną reakcję inwestorów na początku handlu. Z powodu pandemii przez dwa tygodnie liczba „nowych bezrobotnych” wzrosła już o 10 mln. Robert Kaplan, szef Fed w Dallas, prognozuje, że bezrobocie dojdzie w USA do ok. 15 proc., aby na koniec roku spaść do ok. 8 proc. Dlatego oczekuje, że ścieżka wychodzenia gospodarki z kryzysu będzie miała kształt raczej litery „U” niż „V”.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Drugą wiadomością, która wpłynęła na przebieg czwartkowej sesji, było ujawnienie przez Donalda Trumpa, że Arabia Saudyjska i Rosja wkrótce ogłoszą obniżenie wydobycia ropy o 10 mln baryłek dziennie lub nawet więcej. Prezydent USA powołał się na rozmowę z księciem koronnym Mohammedem ibn Salmanem. Rynek zareagował gwałtownym wzrostem kursu ropy. Na zamknięciu sesji na NYMEX baryłka ropy WTI drożała aż o 25 proc. Dlaczego byczy sygnał dla rynku ropy poprawił nastroje na całym rynku akcji? Niektórzy analitycy twierdzą, że w obecnej, ponurej z powodu pandemii sytuacji, każda dobra wiadomość wywołuje wzrost optymizmu na rynku, który jednak zwykle długo się nie utrzymuje.

Przez niemal całą sesję energia była najmocniej rosnącym z 11 głównych segmentów S&P500. Tak samo najbardziej drożejącymi blue chipami ze średniej przemysłowej Dow Jones były największe amerykańskie koncerny naftowe: Chevron (11 proc.) i Exxon Mobil (7,6 proc.). Gorsze nastroje panowały w segmentach uzależnionych od popytu generowanego przez konsumentów. Akcje dostawców dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych cieszyły się w czwartek najmniejszym popytem.

Obligacje USA taniały, dolar się umacniał. Złoto zdrożało wyraźnie po czterech z rzędu sesjach spadku kursu.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane