Najcenniejsze adresy w Polsce

Miliony za luksus w warszawskich kamienicach i zawrotna kwota za działkę w Gdańsku — to się zapisze w nieruchomościowych transakcjach 2019.

Na rynku nieruchomości posypały się miliony. Tegoroczny rekord należy do budynku przy ul. Foksal 13/15 w Warszawie — wynika z wyliczeń urban.one, serwisu do samodzielnej wyceny mieszkań. Deweloper może być dumny podwójnie — w 2019 r. do dwóch apartamentów znajdujących się pod tym adresem należą dwa pierwsze miejsca w rankingu nieruchomościowego luksusu. Pierwsze było łączone mieszkanie o powierzchni 470 m kw., za które nabywca zapłacił 17 mln zł, czyli 36,1 tys. zł za m kw. Rachunek za drugi apartament przy Foksal 13/15 opiewał na 11,5 mln zł.

— Nowy prestiżowy adres na polskiej mapie luksusu to niedawno zrewitalizowana 120-letnia kamienica. Inwestor, firma Ghelamco, z ogromną precyzją odtworzył historyczną fasadę budynku. Mieszkańcy, poza niezwykłymi wnętrzami apartamentów, mają do dyspozycji m.in. strefę spa z sauną i jacuzzi, salę fitness, a także przestronne tarasy z widokiem na centrum Warszawy. Wzorem dawnych rezydencji przewidziane są również pokoje dla gości. Do dyspozycji są także usługi concierge i podziemny parking. W kamienicy wypełnionej malowidłami, rzeźbami, rozetami i innymi detalami powstało 55 ekskluzywnych apartamentów o powierzchni od 47 do 260 m kw. Metr kwadratowy takiego lokum kosztuje od 25 do 40 tys. zł — mówi Anna Karaś, starszy analityk ds. rynku nieruchomości w urban.one.

Najbardziej spektakularne transakcje w mijającym roku dotyczyły mieszkań znajdujących się w promieniu 2,5 km. Na trzecim miejscu znalazł się apartament przy ul. Flory 3. Za 232-metrowy lokal na szóstej kondygnacji budynku zapłacono w 2019 r. 5,75 mln zł.

— Co ciekawe, nie jest to nowy projekt. Kamienica została zmodernizowana w 2010 r., wtedy dobudowano dwie kondygnacje, gdzie znalazły się największe lokale. Kameralny budynek z bogatą historią jest doskonale położony, blisko parków, w samym sercu stolicy — mówi Anna Karaś.

Stawkę zamykają dwa lokale — a jakże, również w stolicy — przy ul. Wiejskiej 11 i 13. Za pierwszy nowi właściciele zapłacili 5,5 mln zł, za drugi — 4,8 mln zł. Gdzie w 2019 r. było najtaniej?

— Niezmiennie w mniejszych miejscowościach, w budynkach, których standard pozostawia wiele do życzenia. W Chełmnie [woj. kujawsko-pomorskie — red.] za kawalerkę o powierzchni 25 m kw. w budynku z 1920 r. kupujący zapłacił 37 tys. zł, czyli niewiele więcej, niż kosztował metr kwadratowy w najdroższej rezydencji w stolicy — mówi starszy analityk w urban.one.

W segmencie gruntów w 2019 r. pulę rekordów rozbił Gdańsk. Najcenniejsza była działka pod zabudowę biurową — 0,3 ha kosztowało prawie 143,5 mln zł. Jeden metr kwadratowy był zatem wart prawie 42 tys. zł. Sprzedany teren leży w biznesowej części miasta, gdzie znajduje się znana już inwestycja biurowa Olivia Business Center.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane