Najlepszy od pół roku miesiąc na europejskich giełdach

W maju paneuropejski indeks Stoxx Europe 600 zyskał nieznaczne 1,7 proc., co jednak oznaczało największą miesięczną zwyżkę od listopada.

Notowania indeksu Stoxx Europe 600 w ostatnich 3 latach
Wyświetl galerię [1/2]

Notowania indeksu Stoxx Europe 600 w ostatnich 3 latach Bloomberg

Tuż przed zamknięciami na najważniejszych europejskich parkietach Stoxx Europe 600 utrzymuje się o 1,7 proc. powyżej ostatniego zamknięcia z kwietnia. Ta niewielka zwyżka wystarczy do osiągnięcia przez wskaźnik najlepszego wyniku od listopada, kiedy wzrósł on o 2,7 proc. Poprawa notowań spółek ze Starego Kontynentu kontrastuje z wciąż bardzo słabymi nastrojami inwestorów, zauważa agencja Bloomberg. Powolnym zwyżkom towarzyszyły najniższe od grudnia obroty oraz odpływy z funduszy inwestycyjnych (przez ostatnie 16 tygodni z inwestujących w regionie funduszy odpłynęło 39 mld USD). Przyczyniało się do tego oczekiwanie na referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej oraz powtórzone wybory parlamentarne w Hiszpanii. Brytyjskie referendum zapowiedziano na 23 czerwca, a wybory w Hiszpanii odbędą się 3 dni później.

- Nikt nie ma złudzeń, że to będzie droga usłana różami. Wyniki spółek za pierwszy kwartał nie były wystarczająco dobre, by spodziewać się, że rynek pójdzie do góry niezależnie od zawirowań politycznych – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Ben Kumar, zarządzający towarzystwa Seven Investment Management.

Instytucje finansowe, które jeszcze na początku roku były pozytywnie nastawione do perspektyw europejskich akcji, obecnie zapowiadają utrzymanie przez Stoxx Europe 600 na koniec roku obecnej wartości oraz spadek zysków należących do indeksu spółek. Fakt, że rynek rośnie mimo słabych nastrojów oraz poważnych źródeł niepewności, to pozytywny sygnał, uważa jednak Benno Galliker, trader Luzerner Kantonalbanku.

- Wygląda, że ryzyko brexitu ustąpiło, a podwyżka stóp Fedu została już uwzględniona w cenach. Wydaje się, że gospodarka się wzmacnia, a rynek jest gotowy na nieznaczną podwyżkę stóp w czerwcu lub lipcu. Europejskie indeksy wciąż utrzymują się w tyle za amerykańskimi, więc jest pole do nadrobienia zaległości – powiedział Bloombergowi Benno Galliker.

Spośród oferowanych przez polskie towarzystwa funduszy akcji rozwiniętych rynków europejskich od początku roku najmniejszą, 1,2-procentową, stratę przyniósł Pioneer Akcji Europejskich. W ostatnich trzech latach fundusz dał zarobić 21,9 proc.


Notowania indeksu Stoxx Europe 600 w ostatnich 3 latach. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy