Najpierw porządki, potem skok rozwojowy

Advent International zainwestuje 60 mln EUR w rozwój Integera. Rozwinie sieć paczkomatów, skonsoliduje grupę i wprowadzi nowych menedżerów.

Paczkomaty to jeden z bardziej innowacyjnych polskich wynalazków.

W Paczkomaty uwierzył Ralf Huep, który zarządza warszawskim biurem z fotela dyrektora zarządzającego Advent International we Frankfurcie
Marek Wiśniewski

Dynamiczna międzynarodowa ekspansja Integera, instalującego paczkomaty, potknęła się o brak wystarczających pieniędzy. Spółka była na granicy bankructwa, ale w potencjał produktu uwierzył jeden z największych światowych funduszy private equity (PE) — Advent International. A właściwie Ralf Huep, który zarządza warszawskim biurem z fotela dyrektora zarządzającego Advent International we Frankfurcie, po tym jak międzynarodowy potentat PE zamknął biuro w Warszawie.

— Grupa Integer ma świetny produkt, który ma potencjał rozwoju międzynarodowego przy wystarczającym wsparciu finansowym. Chcemy zainwestować 60 mln EUR w jej rozwój w ciągu najbliższych dwóch lat — mówi Ralf Huep.

Czysta karta

Część z tych pieniędzy pójdzie na rozwój paczkomatów. Jeszcze w tym roku powinno pojawić się 1 tys. nowych urządzeń. To sporo, bo spółka miała ich 5,7 tys. zainstalowanych na koniec 2016 r., z czego 2,2 tys. w Polsce. — Jest jeszcze potencjał do rozwoju usług paczkomatowych w Polsce. Chcemy też rozwijać działalność w trzech krajach europejskich: obok Wielkiej Brytanii i Francji będą to prawdopodobnie Włochy — mówi Ralf Huep.

Integer ostro wyhamował w ostatnich miesiącach. Trudno było mówić o rozwoju w obliczu narastających problemów ze spłatą długów. Spółka Rafała Brzoski wycofywała się z kolejnych rynków zagranicznych, np. z Rosji, Ukrainy i Malezji. Teraz będzie mogła wejść na rynek z czystą kartą — Advent deklarował w lutym, że spłaci 170 mln zł długu grupy. Fundusz, który ma doświadczenie w rozwijaniu spółek portfelowych za granicą, chce skupić się na działalności w krajach o stosunkowo dużych gospodarkach wewnętrznych, w których paczkomatów już teraz jest stosunkowo dużo — w Wielkiej Brytanii działa ich 1,1 tys., we Francji — 501, we Włoszech — 341.

— Nie ma sensu instalowanie paczkomatów we wszystkich krajach. Bardziej efektywne będzie skupienie się na kilku kierunkach i uzyskanie na nich pozycji lidera — mówi Ralf Huep.

Prostsza struktura

Advent ma sporo pracy w Integerze i jego spółce z grupy — InPoście. Po sfinalizowaniu wezwania na 90 proc. akcji obu spółek będzie chciał dokonać przymusowego wykupu pozostałych akcji będących w posiadaniumniejszościowych akcjonariuszy. Uprości też bizantyjską strukturę grupy kapitałowej Integera, liczącą 44 podmioty na koniec 2016 r.

— Uważam, że nie ma sensu dzielenie grupy na Integer i InPost. Chcemy skonsolidować te dwie spółki i zmniejszyć liczbę podmiotów wchodzących w skład grupy — mówi Ralf Huep. Rafał Brzoska zostanie w akcjonariacie i zarządzie Integera. Fundusz zmieni jednak sposób zarządzania spółką. — Chcemy rozszerzyć zarząd grupy — mówi Ralf Huep.

Advent chce się skupić na rozwoju działalności grupy Integera w szybko rosnącym obszarze e-commerce. Nie będzie rewitalizował słabo rentownej działalności pocztowej. — Integer ma bardzo dobry produkt ułatwiający e-handel. To dobry koń i nie będziemy go zmieniać. Chcemy jedynie, by szybciej biegł — mówi Ralf Huep. Ten rok będzie okresem porządków. — Kolejny wielki skok rozwojowy w Integerze planujemy na 2018 r. — mówi Ralf Huep.

Burzliwa historia nestora rynku

Advent International to jeden z największych funduszy private equity na świecie i jeden z pierwszych tego typu inwestorów, którzy pojawili się w Polsce w trakcie transformacji. Zainwestował w wiele spółek — w jego portfelu w Polsce był m.in. Eurozet (nadawca Radia Zet), Star Foods (znany producent słonych i słodkich przekąsek, obecnie należący do PepsiCo), Ultimo (firma windykacyjna) czy Eko Holding (sieć sklepów, którą Advent ściągnął z giełdy, by niedługo potem sprzedać ją dalej za nieujawnioną kwotę).

Fundusz zamknął biuro w Polsce pod koniec 2015 r., ale wciąż jest bardzo aktywny na naszym rynku. Był blisko kupna środkowoeuropejskich aktywów piwnego koncernu SABMiller, startował w wyścigu o Żabkę, Allegro czy operatora sieci Play. Fundusz ma w portfelu Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, które próbuje od czasu do czasu sprzedać, ale transakcję blokuje wprowadzenie darmowego podręcznika zmniejszającego rynek zbytu dla spółki. Advent zainwestował też w American Heart of Poland, sieć klinik kardiologicznych, których również nie może upłynnić ze względu na cięcia wycen procedur medycznych w kardiologii.

— Jestem bardzo optymistycznie nastawiony do rynku polskiego. Niejasność regulacyjna stanowi pewne ryzyko, ale ekonomia ma stabilne podstawy. Perspektywy inwestycji dla funduszy private equity poprawią się m.in. dzięki programowi 500+, który zwiększa konsumpcję. 15 miesięcy temu deklarowałem, że sfinalizujemy przynajmniej jedną transakcję w ciągu 1,5 roku i udało się. Równolegle pracujemy nad kolejnymi akwizycjami — mówi Ralf Huep.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane