Czytasz dzięki

Największy od 21 lat wzrost sprzedaży detalicznej w eurolandzie

opublikowano: 06-07-2020, 11:28

Wycofywanie ograniczeń wprowadzonych z powodu pandemii spowodowało szybki i większy niż oczekiwano wzrost sprzedaży detalicznej w strefie euro w maju, informuje Reuters.

Sprzedaż detaliczna w 19 krajach posiadających wspólną walutę wzrosła o 17,8 proc. w maju w porównaniu z kwietniem. To największy jej skok od 1999 roku, do którego sięgają porównywalne dane. Okazał się także większy niż oczekiwano. Prognozy mówiły o wzroście o 15 proc.

Spośród największych krajów eurolandu, w Niemczech sprzedaż detaliczna wzrosła w maju o 13,9 proc., a we Francji o 25,6 proc.

W ujęciu rocznym sprzedaż detaliczna w maju była w strefie euro niższa o 5,1 proc. Ekonomiści oczekiwali spadku o 7,5 proc.

Ze zrewidowanych przez Eurostat danych wynika, że w kwietniu sprzedaż detaliczna spadała w strefie euro o rekordowe 12,1 proc. w porównaniu z marcem, a w marcu o  10,6 proc. w porównaniu z lutym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane