NCBR wyda ponad 3 mld zł na innowacje

opublikowano: 13-12-2018, 22:00

Jest plan finansowania projektów w 2019 r. Zyskają konsorcja nauki i biznesu, na ustępstwa nie mogą liczyć fundusze z BRIdge Alfa.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNSW) i nadzorowane przez nie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wystartują z kolejnymi konkursami dotacyjnymi. Pula dostępnego na przyszły rok finansowania projektów badawczo-rozwojowych (B+R) w programie Inteligentny Rozwój wynosi 3,1 mld zł.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

Ścieżka dla rozwoju badań

Spodziewać można się czterech konkursów tzw. szybkiej ścieżki, do których obok przedsiębiorstw włączone zostaną od teraz konsorcja przemysłowo-naukowe (przy założeniu, że liderem będzie firma). Prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR, zaznaczył, że „upodmiotowienie” jednostek naukowych zwiększa ich realny udział w realizacji projektów. Wcześniej mogły być angażowane jedynie jako podwykonawcy.

Pieniądze popłyną także do małych i średnich firm, które od Komisji Europejskiej uzyskały certyfikat „seal of excellence” — nabór wniosków rozpocznie się 1 kwietnia2019 r. Ponadto zapowiedziany został nowy konkurs „szybkiej ścieżki” realizowany w ramach programu „Dostępność+” i skierowany do innowatorów pracujących nad dostosowaniem produktów do potrzeb osób niepełnosprawnych (budżet wynosi 50 mln zł).

W przyszłym roku będzie kontynuowany program horyzontalny „Projekty aplikacyjne”dla konsorcjów przemysłowo-naukowych (całkowita pula to 140 mln zł). Dodatkowo NCBR ogłosi też trzy konkursy programów sektorowych: InnoStal (prace B+R na rzecz przemysłu stalowego), InnoShip (stoczniowego) oraz GameINN (gier wideo).

Kolejne pieniądze czekają we „Wspólnych przedsięwzięciach”. Zapowiedziano dwa konkursy: od 8 kwietnia będzie można składać wnioski w konkursie dla firm biotechnologicznych z woj. dolnośląskiego, a w IV kw. rozpocznie się nabór do INGI, realizowanej z PGNiG i Gaz-Systemem (innowacje gazownicze). Do 28 lutego potrwa już rozpoczęty etap aplikacyjny w „Silesia pod błękitnym niebem” — zgłaszać można się z technologiami poprawiającymi np. jakość powietrza. W nowym roku aktualna pozostaje zasada, że w konkursach w programie Inteligentny Rozwój dofinansowanie można uzyskać na realizację projektóww rejonach słabiej rozwiniętych, co wyklucza woj. mazowieckie.

W modelu venture capital

Otwarte na innowacje we wstępnej fazie rozwoju pozostaną podmioty venture capital wybrane w programie BRIdge Alfa. Po niedawnych zmianach zasad, wynikających z dostosowań unijnych, z publicznych pieniędzy mogą one zainwestować w jeden start-up nie więcej niż 1 mln zł (kwota ścięta z około 3 mln zł) — od tych decyzji nie będzie już odwrotu, na co po cichu liczyli inwestorzy. Piotr Dardziński, wiceminister nauki, zaznaczył, że problem z „limitem” miały i fundusze, i administracja publiczna.Ministerstwo musiało się dostosować do nałożonych odgórnie wymogów. Wcześniej natomiast ustąpiono nieco w kwestii tzw. prawa pierwokupu start-upów przez spółki z udziałem skarbu państwa w chwili wychodzenia funduszy z inwestycji.

— Ograniczyliśmy je do projektów, które są istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa — podkreślił Maciej Chorowski.

W 2019 r. na rynku nadal „krążyć” będą pieniądze uaktywnione w ramach PFR NCBR CVC na rozwój funduszy korporacyjnych — dwa pierwsze już zostały uruchomione wspólnie ze spółkami energetycznymi — Tauronem i PGE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy