Netia i UPC też chcą GTS

Deutsche Telekom nie jest jedynym chętnym na GTS. Spółce przyglądają się też Netia i UPC.

Deutsche Telekom rozmawia z akcjonariuszami GTS Central Europe w sprawie kupna operatora koncentrującego się na segmencie biznesowym — napisał niedawno „The Wall Street Journal”. Okazuje się, że właściciel polskiego T-Mobile nie jest jedynym chętnym. Aktywami GTS zainteresowały się też Netia i UPC — wynika z naszych informacji.

— Nie komentujemy — mówi Patrycja Gołos, rzecznik UPC.

— Bez komentarza — ucina Karol Wieczorek z Netii. Akwizycje są dla obu spółek istotnym elementem strategii. W ostatnich latach UPC przejęło sieć Aster, a Netia — Telefonię Dialog i Crowley Data Poland. UPC stale deklaruje chęć przejęć (choć do tej pory operator mówił głównie o sektorze kablowym), natomiast zarząd Netii o rozwoju poprzez akwizycje wypowiadał się ostatnio oszczędniej. Spółka Mirosława Godlewskiego zaczęła nawet zastanawiać się nad możliwością wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy wobec braku celów do przejęć.

— Kupno GTS może być ambitne dla Netii, bo spółka miałaby po transakcji dług na poziomie 3 razy EBITDA. Ale to akceptowalny poziom, a transakcja byłaby pożądana przez zarząd Netii, bo pozwoliłaby spółce uciec od problemu kurczących się przychodów i braku perspektyw. Zastanawiam się jednak, na ile sprzedaż całości aktywów GTS dojdzie do skutku — spółka ma aktywa w pięciu krajach, a synergie między nimi są znikome — mówi Waldemar Stachowiak z Ipopemy.

Jeśli Netia zdecydowałaby się na kupno GTS, zapewne chciałaby upłynnić aktywa spółki poza Polską. Plan sprzedaży aktywów GTS w trzech krajach ma Deutsche Telekom, który chce zostawić sobie tylko Polskę i Czechy (na Węgrzech, Rumunii i Słowacji DT ma pozycję dominującą na rynku i na transakcję nie zgodziłby się urząd antymonopolowy). Właściciel polskiego T-Mobile jest wymieniany jako najbardziej prawdopodobny kupiec, o ile transakcja dojdzie do skutku. „WSJ” pisał, że mowa o 600 mln EUR za GTS, czyli 6-krotność jej EBITDA. Sprawa powinna wyjaśnić się w tym miesiącu. Fundusze inwestycyjne — akcjonariusze GTS — chcą w czerwcu uplasować 400 mln EUR obligacji. Emisja to sposób na zdobycie pieniędzy dla akcjonariuszy umożliwiających zwrot z inwestycji. Najwyraźniej zmobilizowała potencjalnych kupców, którzy uznali, że kupno GTS z tak dużym długiem byłoby dużo trudniejsze niż teraz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy