Niemcy nie zrealizowały celu odnośnie oszczędności gazu

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 03-02-2023, 12:40
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W drugiej połowie stycznia oszczędności gazu w niemieckiej gospodarce okazały się niższy niż zakładały dyrektywy, informuje Bloomberg.

Krisztian Bocsi/Bloomberg

Według danych krajowego regulatora sieci (BNetzA), w ostatnim tygodniu stycznia gospodarstwa domowe i firmy zaoszczędzili tylko 8,6 proc. gazu w porównaniu ze średnim zużyciem z lat 2018-2021 i 14 proc. przy uwzględnieniu niższych temperatur w tym rachunku. Tymczasem zalecenie BNetzA sugeruje konieczność oszczędności rzędu co najmniej 20 proc., by można było zrekompensować utratę surowca importowanego z Rosji.

Tymczasem jak wskazują dane BNetzA, według stanu na 1 lutego, niemieckie magazyny paliw były zapełnione w ponad 78 proc. znacznie powyżej rządowego celu na pułapie 40 proc.

Niemiecka gospodarka była szczególnie uzależniona od rosyjskiego gazu przed inwazją tego kraju na Ukrainę, a import skroplonego gazu ziemnego nie jest jeszcze wystarczający, aby zastąpić ilości z jakich Berlin zrezygnował w ramach nałożonych na Moskwę międzynarodowych sankcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane