Niemcy planują 33-procentowy nadzwyczajny podatek od firm gazowych, węglowych i naftowych

opublikowano: 23-11-2022, 15:46
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Niemiecki rząd planuje wprowadzić specjalną opłatę, aby zgarnąć 33 proc. nieoczekiwanych zysków spółek naftowych, węglowych i gazowych, które mogą generować dochody w wysokości od jednego do trzech miliardów euro – podaje agencja Reutersa.

fot. Bloomberg

Opłata, zwana „wkładem UE w kryzys energetyczny”, miałaby wpływ na niską dwucyfrową liczbę firm. Byłaby ukierunkowanych na ich zyski w 2022 i 2023 r., i zostałaby wdrożona do końca 2022 r.

Niemcy prowadziły rozmowy w sprawie podatku na poziomie Unii Europejskiej i zbadały kilka sposobów wdrożenia podatku.

Planowana opłata dla sektora ropy i gazu różni się od innej, którą Niemcy ogłosiły we wtorek. Miałaby ona zastosowanie w przypadku nieoczekiwanych zysków z energii elektrycznej od 1 września 2022 r. i obowiązywała co najmniej do czerwca 2023 r.

Nowa opłata miałaby dotyczyć spółek naftowych, węglowych i gazowych oraz rafinerii, których zyski w tym i przyszłym roku przekraczają o 20 proc. lub więcej średnią z lat 2018-2021, wynika z projektu dokumentu niemieckiego ministerstwa finansów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane