Niska cena ropy może przywrócić dominację OPEC

Niska cena ropy przez dłuższy czas może oznaczać nową epokę dominacji OPEC. To zwiększałoby ryzyko, że kraje spoza kartelu znów byłyby zależne od ropy z tego „gorącego” regionu, ostrzega przedstawiciel Międzynarodowej Agencji Energii (IEA).

Przemawiając podczas branżowej konferencji w Londynie, Keisuke Sadamori z  IEA ostrzegł, że pozostanie ropy na obecnym poziomie może spowodować powrót uzależnienia od ropy z Bliskiego Wschodu jak w latach 70. ubiegłego wieku. Na początku lat siedemdziesiątych OPEC miał ponad 50 proc. udział w globalnym wydobyciu. To powodowało duże uzależnienie innych krajów i miało poważne konsekwencje dla USA, kiedy  arabscy członkowie kartelu nałożyli embargo na dostawy ropy do tego kraju.

- Wszyscy producenci odczuwają negatywnie obecną sytuację, ale na koniec dnia zostaną tylko ci z Bliskiego Wschodu, który mają bardzo niski koszt krańcowy, którzy zdominują rynek – powiedział Sadamori. 

Według wyliczeń IEA, produkcja ropy w OPEC może znów przekroczyć 50 proc. globalnej w latach 30. tego wieku jeśli utrzyma się niska cena ropy. 

- Jeśli weźmiemy pod uwagę niestabilność geopolityczną regionu i czego możemy spodziewać się w nadchodzących latach, nie uważamy tego za komfortowy scenariusz – powiedział Sadamori. 

Według najnowszych szacunków IEA, nie widać obecnie spadku wydobycia ropy w OPEC pomimo niskiej ceny ropy. W styczniu produkcja wzrosła o 280 tys. baryłek dziennie i sięgała 32,63 mln baryłek dziennie. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Niska cena ropy może przywrócić dominację OPEC