Niska cena ropy może przywrócić dominację OPEC

opublikowano: 09-02-2016, 21:01

Niska cena ropy przez dłuższy czas może oznaczać nową epokę dominacji OPEC. To zwiększałoby ryzyko, że kraje spoza kartelu znów byłyby zależne od ropy z tego „gorącego” regionu, ostrzega przedstawiciel Międzynarodowej Agencji Energii (IEA).

Przemawiając podczas branżowej konferencji w Londynie, Keisuke Sadamori z  IEA ostrzegł, że pozostanie ropy na obecnym poziomie może spowodować powrót uzależnienia od ropy z Bliskiego Wschodu jak w latach 70. ubiegłego wieku. Na początku lat siedemdziesiątych OPEC miał ponad 50 proc. udział w globalnym wydobyciu. To powodowało duże uzależnienie innych krajów i miało poważne konsekwencje dla USA, kiedy  arabscy członkowie kartelu nałożyli embargo na dostawy ropy do tego kraju.

- Wszyscy producenci odczuwają negatywnie obecną sytuację, ale na koniec dnia zostaną tylko ci z Bliskiego Wschodu, który mają bardzo niski koszt krańcowy, którzy zdominują rynek – powiedział Sadamori. 

Według wyliczeń IEA, produkcja ropy w OPEC może znów przekroczyć 50 proc. globalnej w latach 30. tego wieku jeśli utrzyma się niska cena ropy. 

- Jeśli weźmiemy pod uwagę niestabilność geopolityczną regionu i czego możemy spodziewać się w nadchodzących latach, nie uważamy tego za komfortowy scenariusz – powiedział Sadamori. 

Według najnowszych szacunków IEA, nie widać obecnie spadku wydobycia ropy w OPEC pomimo niskiej ceny ropy. W styczniu produkcja wzrosła o 280 tys. baryłek dziennie i sięgała 32,63 mln baryłek dziennie. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Niska cena ropy może przywrócić dominację OPEC