Norweski Equinor z rekordowym kwartalnym zyskiem

ARŻ
opublikowano: 04-05-2022, 09:55
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zysk operacyjny norweskiego koncernu naftowego Equinor wzrósł w pierwszym kwartale roku do rekordowej kwoty 169 mld NOK, czyli 18 mld USD. To zasługa wzrostu cen ropy i gazu, pisze Reuters.

W analogicznym okresie ubiegłego roku zysk operacyjny był ponad czterokrotnie niższy i wyniósł 4 mld USD. Analitycy oczekiwali jego wzrostu do 17,1 mld USD.

„Ciągła dyscyplina kapitałowa i koncentracja na kosztach umożliwiły nam osiągnięcie bardzo dobrych wyników finansowych i przepływów pieniężnych, wzmacniając bilans” - powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Anders Opedal.

Sprzedaż gazu ziemnego jest obecnie najbardziej dochodowym biznesem norweskiego koncernu. W ujęciu rocznym wzrosła aż o 345 proc.

Firma podtrzymuje swój plan wycofania się z Rosji. W pierwszym kwartale dokonała odpisu o wartości 1,1 mld USD w związku z utratą wartości aktywów zlokalizowanych w tym kraju.

Pomimo rekordowych zysków Equinor nie zdecydował się na wypłatę wyższej dywidendy i utrzymał ją na poziomie 0,40 USD na akcję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane