OFERTA NETII NIE ZASPOKOI APETYTU

Bednarz Ewa, Sulejewski Artur
18-05-2000, 00:00

OFERTA NETII NIE ZASPOKOI APETYTU

Kilka efektownych ofert publicznych nie odmieni suszy panującej na rynku pierwotnym

Warszawska giełda potrzebuje kapitału, ale wciąż brakuje atrakcyjnych ofert na rynku pierwotnym. Jedną z najatrakcyjniejszych będzie z pewnością oferta Netii. Niestety nie wszyscy inwestorzy w jednakowym stopniu będą mogli z niej skorzystać.

Wartość majątku przeznaczonego do sprywatyzowania w 2000 roku szacowana jest przez MSP na ponad 20 mld zł. Jednak niewiele z prywatyzowanych spółek trafi w tym roku na parkiet. Za najatrakcyjniejsze oferty można uznać przewidziane do sprzedaży: 30-proc. pakiet akcji PZU (choć ta transakcja może się przesunąć na 2001 rok), podobnej wielkości pakiet PKN, 10 proc. walorów KHGM i niewiele mniej Pekao SA.

Pozostałe duże pakiety akcji przede wszystkim TP SA, a także PBK czy Orbisu zostaną odprzedane inwestorom strategicznym. Natomiast spółki przeznaczone do prywatyzacji nie wpłyną znacząco na kapitalizację GPW. Inwestorzy czekają wprawdzie na prywatyzację Rafinerii Gdańskiej, Bełchatowa i ośmiu elektrociepłowni, ale od prywatyzacji do debiutu giełdowego droga będzie bardzo daleka.

Hossa na giełdzie w I kwartale sprawiła, że zarówno inwestorzy jak i emitenci zapomnieli o rynku pierwotnym. Wyjątkiem była przyjęta niezwykle euforycznie emisja akcji Europejskiego Funduszu Leasingowego. W najbliższym czasie warszawska giełda może się jednak wzbogacić o trzy kolejne atrakcyjne spółki: Kogenerację, GTC i Netię.

Pierwotny ożyje

Największym zainteresowaniem może się cieszyć rozpoczynająca się w piątek oferta ostatniej ze spółek. Wnioskować tak można choćby na podstawie prowadzonej przez nią działalności w branży telekomunikacyjnej. Akcje firm należących do tego sektora cieszą się dużym wzięciem wśród inwestorów na całym świecie. Początek hossy na jesieni 1999 roku w dużej mierze był zasługą spółek IT. Gdyby nie wzrastające zainteresowanie nimi, prawdopodobnie główny indeks giełdowy do dziś nie poprawiłby rekordu z 1994 roku.

Netia nie jest nowicjuszem na rynku usług teleinformatycznych, który dopiero zaczynałby raczyć inwestorów świetlanymi perspektywami. Do tej pory zdążyła już wyrobić sobie silną pozycję na krajowym rynku i na razie jako jedyna może mówić o tworzeniu silnej konkurencji dla TP SA.

Oferta dla wybranych

Nie wszyscy inwestorzy będą mieli okazję uczestniczyć w ofercie Netii. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że mali inwestorzy pozostaną tylko i wyłącznie obserwatorami wielkiego sukcesu tego emitenta. Prospekt emisyjny przewiduje dla nich bardzo skromną, bo liczącą zaledwie 0,3 mln sztuk, liczbę akcji serii G. Licząc nawet po maksymalnej cenie z widełek daje to zaledwie 45 mln zł.

— Spółka nastawia się na inwestorów instytucjonalnych, ale to może stać się zagrożeniem dla jej płynności w czasie późniejszych notowań giełdowych — powiedział Alfred Adamiec, doradca inwestycyjny PBK AM.

Powrót do przeszłości

Subskrypcje Agory, ComArchu, CSS, EFL, Pekao SA czy PKN-u cieszyły się tak dużym powodzeniem, że popyt zdecydowanie przekroczył liczbę wystawionych do sprzedaży papierów. Po wynikach ofert każdego z wyżej wymienionych emitentów zawsze okazywało się, że inwestorzy otrzymywali tylko śladową ilość akcji z puli wcześniej zamawianych w trakcie zapisów.

Najwięcej otrzymali subskrybenci Pekao SA. Ich zlecenia zostały zredukowane (w transzy małych inwestorów) „tylko” o 88,2 proc. Mniej szczęścia mieli niektórzy zapisujący się na akcje serii E ComArchu. Inwestor biorący udział w emisji w transzy otwartej, który nie uczestniczył w procesie budowania książki popytu lub też złożył zapis na liczbę akcji mniejszą niż deklarowana podczas book-buildingu, czy też nie został uznany przez zarząd krakowskiej spółki za inwestora mogącego przyczynić się do umacniania jej pozycji, nie otrzymał żadnej akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bednarz Ewa, Sulejewski Artur

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OFERTA NETII NIE ZASPOKOI APETYTU