OPIS 1-Wzrost cen żywności zwiększy inflację w IV

AGROS HOLDING SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 08-05-2001, 18:59

WARSZAWA (Reuters) - Ceny żywności wzrosły w kwietniu o 1,4 procent, co oznacza zmianę w spadkowym trendzie inflacji. Jednak zdaniem analityków z tych danych trudno przewidzieć termin kolejnej obniżki stóp procentowych.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał we wtorek, że w drugiej połowie kwietnia ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,4 procent po wzroście o 1,0 procent w pierwszej połowie kwietnia i były o 1,4 procent wyższe niż w drugiej połowie marca.

Zdaniem analityków wskaźnik inflacji będzie w kwietniu po raz pierwszy od lipca 2000 roku wyższy od zanotowanego w poprzednim miesiącu i wyniesie 6,4-6,6 procent wobec 6,2 procent w marcu.

Analitycy ministerstwa finansów są bardziej pesymistyczni.

"Na podstawie wyniku notowań GUS cen żywności za drugą połowę kwietnia i naszych notowań uważamy, że w kwietniu szacowany wzrost cen wyniesie 0,9 procent i rok do roku 6,8 procent, czyli wyżej niż w marcu" - powiedział Reuterowi Jacek Krzyślak, szef departamentu analiz resortu.

Zdaniem analityków sezonowy wzrost cen owoców i warzyw był głównym czynnikiem wzrostu cen żywności. Cen owoców wzrosły w kwietniu o 8,1 procent, a ceny warzyw 7,9 procent.

"Struktura cen żywności jest dobra. Wzrosły głównie ceny owoców i warzyw" - powiedziała Monika Kubik-Kwiatkowska, analityk w Standard&Poor's MMS. "Ale nie wiadomo, co było z inflacją bazową" - dodała.

Przedstawiciele Rady Polityki Pieniężnej (RPP) powiedzieli w zeszłym miesiącu, że przy podejmowaniu decyzji w sprawie redukcji stóp procentowych, będa brali pod uwagę inflację bazową.

Od początku roku RPP obcięła stopy procentowe dwa razy o łącznie 200 punktów bazowych, a analitycy liczą, że do końca roku dokona dalszych redukcji o około 200 punktów bazowych.

"W tym miesiącu RPP skupi się na inflacji bazowej" - powiedział Zsolt Papp, ekonomista z ABN Amro.

((Justyna Pawlak, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AGROS HOLDING SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS 1-Wzrost cen żywności zwiększy inflację w IV