OPIS1-S&P obniżył rating dla długu złotowego Polski

Zakłady Mięsne "Mazury" w Ełku Spółka Akcyjna
31-07-2002, 13:11

LONDYN (Reuters) - W komunikacie opublikowanym w środę agencja Standard & Poor's Ratings Services poinformowała o obniżeniu długoterminowego ratingu dla obligacji złotowych Polski do A z A plus.

Decyzja podyktowana była utrzymaniem się w perspektywie średnioterminowej wysokiego deficytu fiskalnego oraz planowanego przez rząd zwiększenia poziomu zadłużenia kraju.

Jednocześnie agencja utrzymała wszystkie inne ratingi przyznane Polsce, w tym długoterminowy rating kredytowy dla papierów denominowanych w walutach obcych, który był na poziomie BBB plus, a prespektywa tego ratingu pozostała stabilna.

"Ponieważ oczekujemy, że prywatyzacja będzie postępować powoli, S&P prognozuje, że do 2004 roku stosunek zadłużenia do Produktu Krajowego Brutto (PKB) kraju zwiększy się do 47,5 procent z 40,5 procent w 2001 roku" - pisze agencja w komunikacie.

Postępy w procesie konsolidacji fiskalnej w Polsce będą ograniczane przez konieczność restrukturyzacji gospodarki, rosnące bezrobocie i koszty związane z wejściem kraju do Unii Europejskiej, pisze S&P.

Potwierdzenie ratingu długoterminowego polskich papierów dłużnych denominowanych w walutach obcych na poziomie BBB wynika z ich dużej płynności. S&P szacuje, że stosunek wielkości rezerw walutowych do zobowiązań krótkoterminowych będzie w średniej perspektywie wynosił 300 procent.

"Na ratingi Polski korzystnie wpływa też determinacja w przeprowadzaniu reform strukturalnych i rosnąca konkurencyjność oraz dywersyfikacja eksportu" - podała agencja w komunikacie.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zakłady Mięsne "Mazury" w Ełku Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-S&P obniżył rating dla długu złotowego Polski