Orlen analizuje z Saudyjczykami wspólny projekt petrochemiczny

WST
opublikowano: 15-07-2022, 16:38
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

PKN Orlen wspólnie z koncernem Saudi Armco i jego firmą zależną SABIC analizują możliwość uruchomienia wspólnego projektu stworzenia kompleksu petrochemicznego, który zostałby połączony z rafinerią w Gdańsku.

Zacieśnianie współpracy:
Zacieśnianie współpracy:
W styczniu Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, i Mohammed Y. Al-Qahtani, wiceprezes Saudi Aramco, podpisali umowę dotyczą wejścia Saudyjczyków do Lotosu. Znalezienie partnera do gdańskiej spółki było warunkiem Komisji Europejskiej na udzielenie zgody na fuzję Orlenu i Lotosu. Teraz partnerzy szykują wspólną inwestycję.
Tomasz Pikula

PKN Orlen i Saudi Aramco badają również możliwe obszary współpracy w zakresie badań i rozwoju.

W komunikacie napisano, że w grę ma wchodzić wielkoskalowy kraker parowy z mieszanym wsadem wraz z instalacjami pochodnymi, który mógłby zostać zintegrowany z Rafinerią Gdańską (kraker to serce petrochemii — produkuje przede wszystkim etylen, propylen i benzen, które są kierowane na instalacje wytwarzające półprodukty i produkty petrochemiczne i chemiczne).

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, podkreślił, że projekt wraz z pochodnymi to koszt rzędu kilku miliardów dolarów.

— Przed nami jeszcze pełne studium wykonalności, analizy techniczne i finalne decyzje inwestycyjne — powiedział cytowany w komunikacie szef PKN Orlen.

— Czekamy na dalszy ciąg prowadzonych z PKN Orlen i SABIC prac, które mają na celu ocenę wspólnej inwestycji w wielkoskalowy kompleks petrochemiczny zintegrowany z rafinerią w Gdańsku — dodał Mohammed Y. Al-Qahtani, wiceprezes Saudi Aramco.

PKN Orlen, który zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prognozuje, że zapotrzebowanie na produkty petrochemiczne będzie rosło. Przy zachowaniu bieżącego tempa wzrostu w 2030 r. popyt na chemikalia bazowe wzrośnie o 50 proc., do 2050 r. podwoi się, a pod koniec wieku będzie czterokrotnie większy niż dziś. Oznacza to, że za 30 lat produkcja roczna chemikaliów wyniesie około 1 mld ton. Dlatego podjął decyzję o inwestycjach w petrochemię: rozbudowuje kompleks olefin III w zakładzie produkcyjnym w Płocku, co jest największą inwestycją petrochemiczną w Europie w ciągu ostatnich 20 lat. Inwestycja, o której rozmawia z Saudyjczykami, ma zapewnić dostawy petrochemikaliów do tego kompleksu. Mają one być bazą do produkcji wszelkiego rodzaju przedmiotów codziennego użytku, m.in. środków czystości i artykułów higienicznych oraz medycznych, a także włókien syntetycznych do produkcji odzieży czy masek ochronnych. Są również niezbędne do produkcji części samochodowych, elementów sprzętu AGD i urządzeń elektronicznych. Głównym elementem inwestycji w rozbudowę kompleksu olefin będzie budowa nowego krakera parowego. Moce istniejącego wynoszą 640 tys. ton, a dzięki inwestycji mają wzrosnąć o 60 proc. — do 1040 mln ton. Dzięki temu wielkość produkcji petrochemikaliów w grupie Orlen urośnie o 1 mln ton z obecnych 5 mln.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane