Otwarte okna i solidne mosty, czyli symbolika euro

MK
19-03-2009, 15:54

Banknoty euro prezentują dziedzictwo kulturowe i dorobek cywilizacyjny Europy. Natomiast monety – tradycje narodowe.

Elementy architektoniczne z siedmiu różnych epok i stylów Europy – od antyku po czasy współczesne. Taki projekt graficzny wygrał w konkursie, w którym uczestniczyli graficy rekomendowani przez 14 europejskich banków centralnych. Jego autorem jest Roberto Kalina z Narodowego Banku Austrii. Na przedniej stronie artysta umieścił okna i bramy – znak otwartości i współpracy. A na odwrotnej – mosty, symbolizujące komunikację i łączność między ludami i narodami. Tam też znajduje się konturowa mapa Europy.

Banknoty o tym samym nominale są jednakowe, niezależnie od miejsca druku, emisji i obiegu. Co innego monety – na awersie pojawia się symbolika integracyjna, zaś na rewersie – przedstawienia uwypuklające odrębności i tradycje narodowe. Dzięki temu  że występuje niczym nieograniczony, ponadgraniczny przepływ eurobilonu mamy szansę na pełniejsze poznanie i akceptację naszych sąsiadów ze strefy euro. Autorem projektu strony wstępnej monet jest Luc Luycx z Królewskiej Mennicy Belgijskiej.

Zarówno monety, jak i banknoty ą oznaczone charakterystycznym symbolem euro – wzorowanym na greckiej literze ε (epsilon) z podwójnym poziomym przekreśleniem. O takim kształcie zadecydowała Komisja Europejska. Znak symbolizuje korzenie cywilizacji europejskiej, próby zintegrowania naszego kontynentu i zapewnienia stabilizacji wewnętrznej. Niektórzy dopatrują się również w symbolu euro wyzwania dla dolara amerykańskiego – ze względu na wspomniane dwie pionowe linie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Otwarte okna i solidne mosty, czyli symbolika euro