Czytasz dzięki

PAIH: koronakryzys może zwiększyć zainteresowanie inwestorów Polską

  • PAP
opublikowano: 03-09-2020, 06:25

Koronakryzys może zwiększyć zainteresowanie inwestorów Polską i wzmocnić naszą pozycję regionalnego lidera w zakresie przyciągania inwestycji zagranicznych - mówi PAP p.o. prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Grażyna Ciurzyńska.

Jak powiedziała PAP szefowa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która uczestniczyła w środę w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, kryzys COVID-19 może wpłynąć "na nasilenie zjawiska nearshoringu (tj. przeniesienia realizacji procesów biznesowych poza granice danego kraju - przyp. PAP) i większe zainteresowanie ulokowaniem kapitału nad Wisłą w dłuższej perspektywie".

"Pozycja Polski jako regionalnego lidera w zakresie przyciągania inwestycji może zatem jeszcze wzrosnąć" - oceniła.

Dodała, że prognozy PAIH mówią o odbiciu jeszcze w tym kwartale. "W nadchodzących tygodniach na pewno będziemy w stanie zamknąć kilka ciekawych projektów, między innymi z branży e-mobilności" - zapowiedziała.

Grażyna Ciurzyńska wskazała, że w pierwszym półroczu 2020 r. Polska Agencja Inwestycji i Handlu obsłużyła projekty inwestycyjne o wartości ponad 4,9 mld zł, co oznacza niemal 60-proc. wzrost wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. "W realizacji mieliśmy natomiast inwestycje o łącznych nakładach sięgających 41 mld zł – największych w naszej historii" - powiedziała.

Szefowa PAIH zaznaczyła, że inwestorzy w związku z wybuchem pandemii nie rezygnowali ze swoich planów inwestycyjnych, a decydowali o przesunięciu ich w czasie. "Kontynuujemy nasze działania związane z przyciąganiem zagranicznych inwestycji w nieco zmienionej formie – poprzez zdalne wizyty lokalizacyjne i spotkania z partnerami lokalnymi" - dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane