Czytasz dzięki

Państwa UE debatują nad kompromisem w sprawie chińskich tekstyliów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-09-2005, 12:43

Przedstawiciele 25 państw Unii Europejskiej rozpoczęli we wtorek w Brukseli debatę nad zawartym dzień wcześniej z Chinami kompromisem w sprawie importu ich tekstyliów.

Przedstawiciele 25 państw Unii Europejskiej rozpoczęli we wtorek w Brukseli debatę nad zawartym dzień wcześniej z Chinami kompromisem w sprawie importu ich tekstyliów.

    Porozumienie, podpisane przez unijnego komisarza do spraw handlu Petera Mandelsona i chińskiego ministra handlu Bo Xilai muszą jeszcze zatwierdzić państwa członkowskie UE. W razie ich zgody, do sprzedaży detalicznej trafi 80 mln sztuk chińskich ubrań i bielizny, zalegających obecnie portowe magazyny. Jak pisze agencja dpa, w ten sposób oddala się groźba pustych półek w europejskich sklepach odzieżowych. 

    Według unijnych dyplomatów, okaże się dopiero, czy kompromis wesprą Włochy, Hiszpania i Francja, które ze względu na obronę interesów własnego przemysłu tekstylnego przeforsowały w czerwcu  wprowadzenie kwot wobec szybko rosnącego importu z Chin.

    Poniedziałkowe porozumienie przewiduje, że około połowy zgromadzonych w portach towarów zostanie zaliczonych do kontyngentu na rok przyszły. Ponadto dopuszczono możliwość, by sprowadzone już tekstylia zapełniły niewykorzystane limity kontyngentowe w innych kategoriach towarów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane