PBKM dostał pieniądze na zakupy

opublikowano: 11-12-2018, 22:00

Inwestorzy dopisali w ofercie prywatnej giełdowego banku komórek macierzystych. Spółka pozyska ponad 53 mln zł na inwestycje.

Ofert publicznych na giełdzie ostatnio nie ma — ostatnią przeprowadził Silvair w lipcu — ale jest popyt na oferty prywatne. W tym tygodniu budowę księgi popytu w subskrypcji prywatnej zakończył Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM). Spółka zdecydowała, że do inwestorów trafią wszystkie zaoferowane akcje, czyli prawie 0,92 mln nowych walorów, których cenę emisyjną ustalono na 58 zł — nieco powyżej średniej z ostatniego miesiąca i nieco poniżej kursu z poniedziałkowego zamknięcia.

— Popyt na akcje zadeklarowany przez inwestorów przekroczył liczbę oferowanych akcji nowej emisji, dlatego zdecydowaliśmy się na redukcję zapisów. Przy założeniu, że wszystkie oferowane akcje zostaną objęte przez inwestorów po ustalonej cenie emisyjnej, pozyskamy ponad 53 mln zł z emisji — mówi Jakub Baran, prezes i główny akcjonariusz PBKM.

Średnia stopa redukcji zapisów wyniosła 13 proc. Umowy z inwestorami mają zostać zawarte do 14 grudnia, nowe papiery będą stanowiły około 16 proc. podwyższonego kapitału zakładowego. Apetyt spółki na kapitał od inwestorów giełdowych był nawet większy, a spółka początkowo komunikowała, że „intencją zarządu jest to, by cena emisyjna była nie niższa niż 60 zł”.

— Liczyliśmy na nieznacznie wyższą cenę emisyjną, jednak obecna bardzo trudna sytuacja na rynku kapitałowym, zarówno w Polsce, jak i na świecie, była sporym wyzwaniem. Patrząc z takiej perspektywy uważam uplasowanie akcji za duży sukces. Szacowane wpływy z emisji będą nieco niższe (o około 3 proc.) niż zakładaliśmy, ale wystarczające do sfinansowania niektórych akwizycji, które planujemy przeprowadzić w perspektywie kilkunastu miesięcy — mówi Jakub Baran.

PBKM prowadzi w kilkunastu europejskich krajach banki komórek macierzystych i jest rynkowym liderem m.in. w Polsce, Turcji i Hiszpanii. Jakub Baran mówił w listopadzie, że spółka ma listę celów do przejęcia w ciągu najbliższych dwunastu-osiemnastu miesięcy, na które trzeba wydać około 25 mln EUR. W tym roku PBKM przejął m.in. portugalski Stemlab, na który wydano ponad 70 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu