Czytasz dzięki

PGNiG kupiło udziały w dwóch złożach na norweskim szelfie

  • PAP
opublikowano: 05-05-2020, 12:49

PGNiG Upstream Norway sfinalizowało zakup udziałów w złożach Gina Krog i Alve Nord, podało we wtorek PGNiG. Spółka podkreśliła, że zamknięcie transakcji oznacza, iż ma udziały w 31 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

PGNiG sprecyzowało, że zwiększyło swoje udziały do 11,3 proc. w złożu Gina Krog na koncesji PL029B, a także zdobyło 11,92 proc. udziałów w nieeksploatowanym jeszcze złożu Alve Nord na koncesji PL127C.

PGNiG Upstream Norway szacuje, że dzięki tym akwizycjom przyszłe wydobycie gazu zwiększy się o 100 mln m sześc. rocznie. Po sfinalizowaniu transakcji z firmą Aker BP liczba koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, w których PGNiG Upstream Norway posiada udziały, wzrosła do 31 - zaznaczyła spółka.

„Ogromnie cieszy nas, że domknięcie naszych najnowszych akwizycji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym zbiegło się w czasie z ogłoszeniem rozpoczęcia budowy Baltic Pipe. To właśnie tym połączeniem już w 2022 r. do Polski popłynie gaz ziemny wydobywany przez PGNiG z norweskich złóż, a dzięki kolejnym przejęciom i wchodzeniu kolejnych złóż w fazę produkcji sprowadzanego z Norwegii gazu będzie coraz więcej” – podkreślił prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

Gina Krog jest złożem gazowo-ropnym. Jak podało PGNiG, jego eksploatacja rozpoczęła się w 2017 r., a w 2019 r. produkcja wyniosła 19,9 mln boe (ekwiwalent baryłki ropy), z czego na PGNiG przypadło 1,6 mln boe. Pozostałe do wydobycia zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego Gina Krog oceniane są na 172,5 mln boe.

Koncesja PL127C obejmująca Alve Nord znajduje się w rejonie złoża gazowo-ropnego Skarv. PGNiG również tam spodziewa się odkrycia zasobów gazu ziemnego.

PGNiG Upstream Norway wydobywa obecnie ropę naftową i gaz ziemny z 7 złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W tym roku rozpoczęła się już produkcja ze złóż Skogul i Aerfugl. Jak zaznaczyła spółka, w wyniku akwizycji dokonanych w ciągu ostatnich 3 lat wielkość udokumentowanych zasobów przypadających na PGNiG w Norwegii wzrosła z ok. 80 mln do ok. 200 mln boe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane