PGNiG zadowolone z PGG

Największa w Polsce grupa górnicza nadal ma straty, ale jej akcjonariusze są zadowoleni. Nie ujawniają jednak, czy dosypią jej pieniędzy.

Strata nieco mniejsza od prognozowanej, a radość ogromna. W takim tonie zarząd PGNiG komentował wczoraj nastawienie do Polskiej Grupy Górniczej (dawnej Kompanii Węglowej), czyli węglowego giganta, którego w zeszłym roku ratował pieniędzmi. — W pewnym momencie patrzyliśmy na tę firmę z niepokojem, ale teraz jej sytuacja napawa optymizmem — mówił Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Optymizm wynika z tego, że w 2016 r. PGG odnotowała „tylko”326 mln zł straty, wobec prognozowanych 360 mln zł. Zdaniem prezesa PGNiG oznacza to, że górnicza firma realizuje plan. — Jej strata netto za 2016 r. była o 10 proc. mniejsza od założeń, zakładamy dalszą poprawę — zapowiada Piotr Woźniak. Jego optymizm wynika też z obserwacji instrumentów finansowych opartych na węglu. Zima się skończyła, a kontrakty forward (instrumenty zakładające dostawę węgla w przyszłości) nie tanieją. — Wygląda to dosyć atrakcyjnie — uważa Piotr Woźniak.

Gaz dla węgla. PGNiG, którym zarządza Piotr Woźniak, specjalizuje się wprawdzie w sprzedaży i wydobyciu gazu, ale wspomaga też sektor górniczy. Wysupła na to kolejne pieniądze?
Grzegorz Kawecki

Pozytywne nastawienie może mieć znaczenie, bo ważą się właśnie losy dokapitalizowania PGG. Górniczy gigant, który ma przejąć upadający Katowicki Holding Węglowy, ma w kasie dziurę na 1 mld zł, a dodatkowo potrzebuje 2 mld zł na inwestycje.Na razie wiadomo, że wesprze go TF Silesia, Węglokoks i Enea, ale pieniędzy potrzeba więcej. Czy PGNiG dosypie górnikom gotówki?

— Nie odpowiem na to pytanie — ucina Piotr Woźniak. Na takie samo pytanie nie chciał też odpowiedzieć Henryk Baranowski, prezes PGE. Jego firma, podobnie jak PGNiG, wspomogła w zeszłym roku PGG i została jej akcjonariuszem. — Kwestia dokapitalizowania PGG jest obecnie analizowana przez komitet inwestorów, czyli przez udziałowców. Nie ma jeszcze rekomendacji, czekamy na zakończenie analiz — mówi Henryk Baranowski. Połączenie PGG z KHW, a jednocześnie jej dokapitalizowanie, ma się zakończyć do końca marca. Taki termin podawało ostatnio Ministerstwo Energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane