Czytasz dzięki

PKN Orlen na drodze transformacji energetycznej

Partner publikacji: Orlen
opublikowano: 20-09-2020, 22:00

Od transformacji energetycznej nie ma ucieczki. Wychodząc z tego założenia i biorąc pod uwagę gotowość do jej przeprowadzenia, PKN Orlen jako pierwszy w Europie Środkowej zadeklarował osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 r. Zamiar objęcia pozycji lidera transformacji energetycznej w tej części Europy ogłosił podczas niedawnego Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Ten tekst powstał w ramach projektu ZIELONA GOSPODARKA. Więcej artykułów na temat odpowiedzialności ekologicznej w biznesie znajdziesz >>TUTAJ<<

Do 2030 r. koncern zainwestuje ponad 25 mld zł w projekty, które umożliwią redukcję oddziaływania na środowisko i otwarcie na nowe modele biznesowe. Orlen zadeklarował, że w tym czasie zredukuje o 20 proc. emisję CO 2 z obecnie użytkowanych instalacji rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33 proc. CO 2/MWh z produkcji energii elektrycznej.

Dołączyć do liderów

Strategia neutralności emisyjnej została oparta na czterech filarach biznesowych. Gigantyczne zmiany technologiczne, a także zmiany świadomości konsumentów, którzy przywiązują coraz większą wagę do ekologii i ochrony środowiska, zmuszają spółki energetyczne czy paliwowe do działania. Tylko w ten sposób można dotrzymać kroku innym światowym koncernom i dostosować się do zachodzących zmian.

Tą drogą podąża PKN Orlen, od lat konsekwentnie rozwijający nowe obszary biznesowe. Jest także liderem konsolidacji polskiego sektora energetyczno-paliwowego. W lutym 2018 r. podpisał list intencyjny dotyczący przejęcia Grupy Lotos. Na skutek prowadzonych intensywnych negocjacji Komisja Europejska w lipcu 2020 r. wydała warunkową zgodę na transakcję. Planowane jest kolejne połączenie z PGNiG.

Realizacja przejęć pozwoli w pełni wykorzystać nowe możliwości, które niosą ze sobą globalne trendy w energetyce i konsekwentnie budować wartość koncernu w długiej perspektywie.

Eksperci zgodnie twierdzą, że połączenie polskich koncernów paliwowych to właściwy krok, nie brakuje nawet opinii, że należało go wykonać już dwie dekady wcześniej.

Celem połączeń jest zbudowanie koncernu multienergetycznego, który będzie obejmował swoją działalnością obszary od produkcji prądu po wyroby petrochemiczne. Nie chodzi tu o proste „doklejanie” spółek do grupy, lecz o zbudowanie strategii, która obejmie nowe obszary działania. Osiągnięcie neutralności emisyjnej będzie elementem nowej strategii koncernu, której ogłoszenie planowane jest w październiku br.

Budowa jednego, silnego koncernu multienergetycznego spowoduje wzmocnienie pozycji Polski w regionie i na świecie, wzrost konkurencyjności, a także wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Nie będzie ona jednak oznaczała jakichkolwiek zmian dla klientów.

Filary koncernu multienergetycznego

Zapowiadane przez PKN Orlen inwestycje obejmują działania, które mają zarówno poprawić efektywność emisyjności obecnych segmentów biznesowych, jak i rozwijać nowe obszary. W ciągu 10 lat koncern zrealizuje ponad 60 projektów zwiększających efektywność energetyczną istniejących aktywów produkcyjnych. W nowych projektach rafineryjnych i petrochemicznych wykorzystywane będą najlepsze i najbardziej efektywne emisyjnie technologie.

PKN Orlen wzmocni także pozycję regionalnego lidera w obszarze biopaliw, realizując pięć znaczących inwestycji w ich produkcję, w tym HVO, co-HVO, UCOME, bioetanol lignocelulozowy i biometan. Inwestycje te pozwolą do 2030 r. na zwiększenie produkcji o ok. 500 tys. ton biopaliw rocznie. W ramach budowy nowych obszarów biznesowych koncern będzie się koncentrował na rozwoju nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania, w tym przede wszystkim mocy wiatrowych oraz fotowoltaiki. Grupa Orlen planuje również rozwijanie technologii wodorowych oraz rozbudowę sieci dystrybucji paliw alternatywnych.

Sojusz na rzecz Czystego Wodoru

Sojusz to inicjatywa Komisji Europejskiej stworzona w lipcu tego roku, która ma przybliżyć wspólnotę do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Inwestycje w czystą energię z wodoru są jednym z trzech filarów transformacji systemu energetycznego planowanego w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Odnawialny wodór można wykorzystywać jako substrat, paliwo lub jako nośnik i magazyn energii oraz do wielu potencjalnych zastosowań w sektorach przemysłu, transportu, energii i budownictwa.

Jego kluczową zaletą jest to, że nie emituje w ogóle CO 2 ani prawie żadnego innego zanieczyszczenia powietrza. Dlatego pozwala obniżyć emisyjność procesów przemysłowych i sektorów gospodarki, w których jest to pilnie potrzebne, a zarazem trudne do osiągnięcia. To szczególnie istotne, ponieważ obecnie obciążenie kosztami uprawnień do emisji CO 2 to co roku ponad 16 mld zł. A przed nami kolejna dyskusja o poziomie emisji w Unii Europejskiej. Obserwatorzy nie mają wątpliwości, że zakończy się ona podniesieniem kosztów związanych z uprawnieniami do emisji CO 2.

Dzięki dotychczasowym inwestycjom w efektywność energetyczną rafinerii w Płocku, czeskim Litvinovie i litewskich Możejkach obecnie darmowymi uprawnieniami objętych jest ponad 80 proc. emisji CO 2 w tym segmencie działalności. Koncern posiada 1 GW nowoczesnych gazowych mocy wytwórczych oraz ponad 50 instalacji OZE o łącznej mocy 450 MW. PKN Orlen jest już obecnie znaczącym producentem biopaliw w regionie, prowadząc prace m.in. nad rozwojem technologii pozyskiwania ich z surowców celulozowych, olejów roślinnych i posmażalniczych, a także produkcji biogazu.

Deklaracja neutralności klimatycznej do 2050 r., a zwłaszcza kroki zapowiedziane do 2030 r., to wyraźny sygnał i podkreślenie, że transformacja klimatyczna rzeczywiście staje się priorytetem. To dobry krok nie tylko biznesowy, ale i wizerunkowy.

25 mld zł Taką kwotę zainwestuje PKN Orlen w projekty, które umożliwią redukcję oddziaływania na środowisko i otwarcie na nowe modele biznesowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Partner publikacji: Orlen

Polecane