PKO BP koszty franków zaksięguje w 2020 r.

opublikowano: 17-02-2021, 20:00

Bank wstępnie wyliczył na 6,7 mld zł koszt ugód w formule zaproponowanej przez szefa KNF. Ma tez odłożone 10 mld zł na sprawy frankowe.

Kwartalne wyniki PKO BP rynek przyjął neutralnie, ponieważ większość parametrów była zgodna z przewidywaniami analityków. Zysk w IV kwartale spadł do 627 mln zł z 723 mln zł w przedkoronakryzysowym IV kwartale 2019 r. Wynik odsetkowy spadł o 7 proc. w ujęciu rocznym, ale poprawił się o 1 proc. w stosunku do III kwartału.

Rafał Kozłowski, wiceprezes PKO BP powiedział, że pełne skutki obniżek stóp widoczne będą w wynikach w tym roku i I kwartał na pewno będzie gorszy niż przed rokiem. Potem nastąpi odbicie i cały rok będzie porównywalny z 2020 r.

Mocną poprawę widać po stronie wyniku prowizyjnego, który z kwartału na kwartał wzrósł aż o 4 proc.

Pewnym zaskoczeniem jest natomiast wysokość odpisów, które łącznie z kosztami ryzyka prawnego kredytów hipotecznych wyniosły 1,09 mld zł. Połowa przypada na kredyty frankowe, połowa dotyczy kredytów dotkniętych skutkami koronakryzysu.

- Chcieliśmy dotworzyć wszystkie możliwe rezerwy w roku 2020 r. po to, żeby wejść z takim trochę otwartym polem w rok 2021. I stąd nasza percepcja postrzegania roku 2021 r. jest dużo bardziej optymistyczna – powiedział Piotr Mazur, szef ryzyka PKO BP.

Rafał Kozłowski zapowiedział, że w rachunek ubiegłego roku pójdą też koszty ugód frankowych.

PKO BP ma w portfelu 100 tys. kredytów walutowych. Z tego nieco ponad 5 tys. jest na różnym etapie sporów sądowych. Rafał Kozłowski powiedział, że PKO BP odłożył na sprawy frankowe blisko 10 mld zł.

- Poziom wyrezerwowania dla spornych spraw jest bliski 100 proc., co odróżnia nas od innych banków – mówi Rafał Kozłowski.

Jak dodał, ze wstępnych szacunków wynika, że łączny koszt ugód z frankowiczami według zasad proponowanych przez szefa KNF wyniesie 6,7 mld zł, z czego 1,2 mld zł przypada na kredyty całkowicie spłacone.

- Bank jest w stanie zaabsorbować te koszty – stwierdza CFO banku.

Koszt przewalutowania dotyczy całego portfela. Jak bank wyliczył wpływ ugód na kapitały?

- Z jednej strony mamy wypłaty dla klientów i zwolnienie części długu, z drugiej mamy zawiązane rezerwy na ryzyko prawne i kredytowe – one korygują ten szacunek w dół. Podobnie jest z korektą o rozwiązania podatkowe, które korygują wpływ na kapitały w dół – mówi Rafał Kozłowski.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Chodzi o rozporządzenie ministra finansów, które zwalnia klienta z podatku dochodowego po przewalutowaniu kredytu, a umożliwia bankom wliczenie go w koszty uzyskania przychodu.

Rafał Kozłowski wyjaśnia, że koszty ugód zostaną rozpoznane w wyniku za 2020 r. PKO BP opublikuje sprawozdanie roczne 30 kwietnia. Jeśli wcześniej zapadnie uchwała Sądu Najwyższego, lub bank (a dokładnie NWZA, które jest planowane), podejmie wiążące decyzje w sprawie ugód, wtedy zgodnie z międzynarodowymi standardami rachunkowości będzie musiał je umieścić w raporcie za 2020 r.

Wszyscy czekamy na Sąd Najwyższy
Andrzej Powierża
analityk DM Citi Handlowy

Bank trzyma pod kontrolą koszty, co przełożyło się na 7-procentowy spadek wydatków rok do roku i 4-procentowy w ujęciu kwartalnym.

Wyniki są niezłe, ale generalnie większość sektora pokazuje dużo lepsze wyniki niż można było się obawiać pół roku temu. Rezerwy są niskie, bo udało się uratować rynek pracy i uniknąć bankructw, co sprawiło, że portfel kredytowy się nie psuje. Koszty ryzyka są niskie.

W banku szybko udało się obniżyć koszt finansowania częściowo dzięki napływowi depozytów firmowych. Wynik odsetkowy spadł, ale w górę poszedł wynik prowizyjny.

Rezerwy były wyższe niż w poprzednich kwartałach, przy czym połowa przypadła na ryzyka związane z koronawirusem, połowa na kredyty frankowe. Widać dużą chęć banku do zawierania ugód z klientami. Czasu do wyroku Sądu Najwyższego nie zostało dużo i pytanie, czy po uchwale będzie jeszcze miejsce na ugody. Jeśli sędziowie opowiedzą się za umowami „złoty na Liborze”, albo za unieważnieniem bez wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, to zainteresowanie ugodami będzie raczej niewielkie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane