PKO BP koszty franków zaksięguje w 2020 r.

opublikowano: 17-02-2021, 20:00

Bank wstępnie wyliczył na 6,7 mld zł koszt ugód w formule zaproponowanej przez szefa KNF. Ma tez odłożone 10 mld zł na sprawy frankowe.

Kwartalne wyniki PKO BP rynek przyjął neutralnie, ponieważ większość parametrów była zgodna z przewidywaniami analityków. Zysk w IV kwartale spadł do 627 mln zł z 723 mln zł w przedkoronakryzysowym IV kwartale 2019 r. Wynik odsetkowy spadł o 7 proc. w ujęciu rocznym, ale poprawił się o 1 proc. w stosunku do III kwartału.

Rafał Kozłowski, wiceprezes PKO BP powiedział, że pełne skutki obniżek stóp widoczne będą w wynikach w tym roku i I kwartał na pewno będzie gorszy niż przed rokiem. Potem nastąpi odbicie i cały rok będzie porównywalny z 2020 r.

Mocną poprawę widać po stronie wyniku prowizyjnego, który z kwartału na kwartał wzrósł aż o 4 proc.

Pewnym zaskoczeniem jest natomiast wysokość odpisów, które łącznie z kosztami ryzyka prawnego kredytów hipotecznych wyniosły 1,09 mld zł. Połowa przypada na kredyty frankowe, połowa dotyczy kredytów dotkniętych skutkami koronakryzysu.

- Chcieliśmy dotworzyć wszystkie możliwe rezerwy w roku 2020 r. po to, żeby wejść z takim trochę otwartym polem w rok 2021. I stąd nasza percepcja postrzegania roku 2021 r. jest dużo bardziej optymistyczna – powiedział Piotr Mazur, szef ryzyka PKO BP.

Rafał Kozłowski zapowiedział, że w rachunek ubiegłego roku pójdą też koszty ugód frankowych.

PKO BP ma w portfelu 100 tys. kredytów walutowych. Z tego nieco ponad 5 tys. jest na różnym etapie sporów sądowych. Rafał Kozłowski powiedział, że PKO BP odłożył na sprawy frankowe blisko 10 mld zł.

- Poziom wyrezerwowania dla spornych spraw jest bliski 100 proc., co odróżnia nas od innych banków – mówi Rafał Kozłowski.

Jak dodał, ze wstępnych szacunków wynika, że łączny koszt ugód z frankowiczami według zasad proponowanych przez szefa KNF wyniesie 6,7 mld zł, z czego 1,2 mld zł przypada na kredyty całkowicie spłacone.

- Bank jest w stanie zaabsorbować te koszty – stwierdza CFO banku.

Koszt przewalutowania dotyczy całego portfela. Jak bank wyliczył wpływ ugód na kapitały?

- Z jednej strony mamy wypłaty dla klientów i zwolnienie części długu, z drugiej mamy zawiązane rezerwy na ryzyko prawne i kredytowe – one korygują ten szacunek w dół. Podobnie jest z korektą o rozwiązania podatkowe, które korygują wpływ na kapitały w dół – mówi Rafał Kozłowski.

Chodzi o rozporządzenie ministra finansów, które zwalnia klienta z podatku dochodowego po przewalutowaniu kredytu, a umożliwia bankom wliczenie go w koszty uzyskania przychodu.

Rafał Kozłowski wyjaśnia, że koszty ugód zostaną rozpoznane w wyniku za 2020 r. PKO BP opublikuje sprawozdanie roczne 30 kwietnia. Jeśli wcześniej zapadnie uchwała Sądu Najwyższego, lub bank (a dokładnie NWZA, które jest planowane), podejmie wiążące decyzje w sprawie ugód, wtedy zgodnie z międzynarodowymi standardami rachunkowości będzie musiał je umieścić w raporcie za 2020 r.

Wszyscy czekamy na Sąd Najwyższy
Andrzej Powierża
analityk DM Citi Handlowy

Bank trzyma pod kontrolą koszty, co przełożyło się na 7-procentowy spadek wydatków rok do roku i 4-procentowy w ujęciu kwartalnym.

Wyniki są niezłe, ale generalnie większość sektora pokazuje dużo lepsze wyniki niż można było się obawiać pół roku temu. Rezerwy są niskie, bo udało się uratować rynek pracy i uniknąć bankructw, co sprawiło, że portfel kredytowy się nie psuje. Koszty ryzyka są niskie.

W banku szybko udało się obniżyć koszt finansowania częściowo dzięki napływowi depozytów firmowych. Wynik odsetkowy spadł, ale w górę poszedł wynik prowizyjny.

Rezerwy były wyższe niż w poprzednich kwartałach, przy czym połowa przypadła na ryzyka związane z koronawirusem, połowa na kredyty frankowe. Widać dużą chęć banku do zawierania ugód z klientami. Czasu do wyroku Sądu Najwyższego nie zostało dużo i pytanie, czy po uchwale będzie jeszcze miejsce na ugody. Jeśli sędziowie opowiedzą się za umowami „złoty na Liborze”, albo za unieważnieniem bez wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, to zainteresowanie ugodami będzie raczej niewielkie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane