Platformy startowe rozwiną innowacyjne koncepty

opublikowano: 07-01-2019, 22:00

Ruszył dotacyjny program dla osób, które mają pomysł na biznes i nietuzinkowy produkt. Granty pomogą wprowadzić go na rynek.

Twórcy nowatorskich koncepcji mogą już zgłaszać się do pięciu ośrodków innowacji zlokalizowanych w makroregionie Polska Wschodnia. Działają one w czterech miastach — Olsztynie (Start-up Heroes), Puławach (Wschodni Akcelerator Biznesu), Lublinie (Unicorn Hub oraz Idealist) i Rzeszowie (Start in Podkarpackie). Platformy startowe to partnerstwa składające się m.in. z parków naukowo-technologicznych, dużychfirm, instytucji otoczenia biznesu i uczelni.

— Autorzy najbardziej obiecujących pomysłów otrzymają pomoc ekspercką i rozwiną swoje projekty w rentowny biznes. Platformy startowe to unikalna szansa nie tylko dla początkujących przedsiębiorców, lecz także dla makroregionu, aby stał się zagłębiem nowych, innowacyjnych firm — mówi Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIR) szacuje, że druga edycja programu inkubacyjnego, czyli poddziałania 1.1.1 POPW („Platformy startowe dla nowych pomysłów”), wesprze ok. 1,3 tys. twórców innowacji. Będą oni mogli liczyć na pomoc ekspertów na etapie tworzenia spółki. Specjaliści doradzą im również w ocenie rynku, komercyjnego potencjału pomysłu i w pracy nad prototypem. Start-upowcy dostaną też wsparcie w postaci usług prawnych, księgowych i związanych z organizacją przedsiębiorstwa. Najbardziej rokujące spółki, które ukończą inkubację, będą mogły powalczyć o grant na dalszy rozwój działalności.

W jakich branżach będą działać młodzi start-upowcy? M.in. w sektorach technologii informacyjno-komunikacyjnych, produkcji żywności, metalowo-maszynowym, energetycznym, turystycznym, medycznym, ekologicznym i smart city. Pole do popisu będą miały również osoby rozwijające pomysły w lotnictwie, motoryzacji i budownictwie.

Do konkursu mogą przystąpić nie tylko przedsiębiorcze osoby z całej Polski, lecz także talenty zza granicy. W zależności od oferty danej platformy każdy uczestnik programu może przejść inkubację według określonej ścieżki branżowej, wpisującej się w jedną z ponadregionalnych inteligentnych specjalizacji. Osoby, które mają w głowie koncepcje ciekawych, nowatorskich biznesów, powinny opisać swój pomysł w specjalnym kwestionariuszu zgłoszeniowym. Następnie muszą wskazać jedną z pięciu platform startowych. Jeżeli pomysły otrzymają wstępną, pozytywną ocenę, innowatorzy zostaną zaproszeni na spotkanie z ekspertami i przedsiębiorcami. To oni zdecydują o starcie młodych ludzi w programie. Zakwalifikowane do niego osoby muszą zarejestrować start-up w formie spółki z o.o. we wschodniej Polsce. Każda firma zostanie objęta kompleksową opieką specjalistów z platform startowych. Więcej informacji: www.platformystartowe.gov.pl. © Ⓟ

86,5 mln zł Taką kwotę MIR przeznaczył na wsparcie platform w obecnej edycji programu…

800 tys. zł …a to maksymalna kwota dotacji dla jednej firmy.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu