Rola polskich technologii kosmicznych na arenie międzynarodowej rośnie. Potwierdza to kontrakt rodzimego Thorium Space z Sivers Semiconductors ze szwedzkiej giełdy.
Polskie firmy z sektora kosmicznego zrealizowały w dekadę kontrakty o wartości 140 mln EUR – wynika z danych Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Ta liczba stale rośnie, bo w branży działa ok. 400 rodzimych spółek i instytutów, a właśnie przyczynił się do tego Thorium Space – działający w obszarze komunikacji satelitarnej.
Thorium Space i Sivers Semiconductors łączą siły
Polski gracz zawarł wart 1,85 mln USD kontrakt z Sivers Semiconductors. To szwedzka spółka, wyceniana na giełdzie w Sztokholmie na – w przeliczeniu – ok. 800 mln zł. Opracowuje m.in. chipy i anteny RF dla systemów 5G oraz półprzewodnikowe produkty optyczne do komunikacji światłowodowej. Po raz pierwszy dostarczy rozwiązania do zastosowań kosmicznych.
Umowa dotyczy stworzenia czterech mikrofalowych monolitycznych układów scalonych (MMIC) do sterowanych elektronicznie anten płaskich w paśmie Ka w terminalach naziemnych oraz „unikatowego na rynku światowym” chipsetu kosmicznego do zastosowania w satelitach telekomunikacyjnych. Pierwsza faza współpracy Thorium Space i Sivers Semiconductors potrwa do końca roku. W kolejnym kroku będzie możliwe partnerstwo w masowej komercjalizacji planowanej od drugiej połowy 2024 r.
„Współpraca z Sivers jest dokładnie tym, na co czekaliśmy od pierwszego dnia w Thorium Space. Dzisiaj jesteśmy pewni, że możemy opracować i dostarczyć najlepsze w swojej klasie, najnowocześniejsze, aktywne rozwiązania antenowe dla globalnego segmentu naziemnego i kosmicznego bez żadnych kompromisów” — mówi cytowany w komunikacie prasowym Paweł Rymaszewski, założyciel i prezes Thorium Space.

Potencjał polskiego sektora kosmicznego rośnie
Spółka jest jednym z dwudziestu członków-założycieli Klastra Technologii Kosmicznych. Jego koordynator, Konrad Dziadkowiak, podkreśla, że Thorium potwierdza umową z Siversem, że polski sektor kosmiczny jest gotowy sprostać wymaganiom międzynarodowych graczy i z roku na rok wchodzi na coraz wyższy poziom.
– Polska branża kosmiczna rośnie w siłę dzięki takim sukcesom jak ten, ale również dlatego, że rodzime firmy, ośrodki badawcze i podmioty z otoczenia sektora są otwarte na współpracę ze sobą i z graczami zagranicznymi. Wspieramy takie działania m.in. dzięki porozumieniu o współpracy z SSTL – wiodącą organizacją kosmiczną w regionie Azji i Pacyfiku – oraz poprzez cykl spotkań ze szkockimi firmami kosmicznymi zorganizowany ze Scottish Development International – komentuje Konrad Dziadkowiak.