Polacy pomogą Szwedom podbijać kosmos

opublikowano: 22-03-2023, 12:19
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rola polskich technologii kosmicznych na arenie międzynarodowej rośnie. Potwierdza to kontrakt rodzimego Thorium Space z Sivers Semiconductors ze szwedzkiej giełdy.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • czym Thorium Space zajmie się w ramach nowego kontraktu i jaka jest jego wartość
  • jak umowa spółki z Siversem wpływa, zdaniem eksperta, na rozwój polskiego sektora kosmicznego

Polskie firmy z sektora kosmicznego zrealizowały w dekadę kontrakty o wartości 140 mln EUR – wynika z danych Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Ta liczba stale rośnie, bo w branży działa ok. 400 rodzimych spółek i instytutów, a właśnie przyczynił się do tego Thorium Space – działający w obszarze komunikacji satelitarnej.

Thorium Space i Sivers Semiconductors łączą siły

Polski gracz zawarł wart 1,85 mln USD kontrakt z Sivers Semiconductors. To szwedzka spółka, wyceniana na giełdzie w Sztokholmie na – w przeliczeniu – ok. 800 mln zł. Opracowuje m.in. chipy i anteny RF dla systemów 5G oraz półprzewodnikowe produkty optyczne do komunikacji światłowodowej. Po raz pierwszy dostarczy rozwiązania do zastosowań kosmicznych.

Umowa dotyczy stworzenia czterech mikrofalowych monolitycznych układów scalonych (MMIC) do sterowanych elektronicznie anten płaskich w paśmie Ka w terminalach naziemnych oraz „unikatowego na rynku światowym” chipsetu kosmicznego do zastosowania w satelitach telekomunikacyjnych. Pierwsza faza współpracy Thorium Space i Sivers Semiconductors potrwa do końca roku. W kolejnym kroku będzie możliwe partnerstwo w masowej komercjalizacji planowanej od drugiej połowy 2024 r.

„Współpraca z Sivers jest dokładnie tym, na co czekaliśmy od pierwszego dnia w Thorium Space. Dzisiaj jesteśmy pewni, że możemy opracować i dostarczyć najlepsze w swojej klasie, najnowocześniejsze, aktywne rozwiązania antenowe dla globalnego segmentu naziemnego i kosmicznego bez żadnych kompromisów” — mówi cytowany w komunikacie prasowym Paweł Rymaszewski, założyciel i prezes Thorium Space.

Spece od kosmosu i obrony:
Spece od kosmosu i obrony:
Thorium Space, którym kieruje Paweł Rymaszewski, zatrudnia około 40 inżynierów technologii kosmicznych oraz specjalistów z pokrewnych dziedzin. Projektuje nowatorskie technologie w zakresie konstruowania pojazdów kosmicznych i inteligentnych anten macierzowych, mających zastosowanie w branży kosmicznej i sektorze obronności.
Tomasz Walków

Potencjał polskiego sektora kosmicznego rośnie

Spółka jest jednym z dwudziestu członków-założycieli Klastra Technologii Kosmicznych. Jego koordynator, Konrad Dziadkowiak, podkreśla, że Thorium potwierdza umową z Siversem, że polski sektor kosmiczny jest gotowy sprostać wymaganiom międzynarodowych graczy i z roku na rok wchodzi na coraz wyższy poziom.

– Polska branża kosmiczna rośnie w siłę dzięki takim sukcesom jak ten, ale również dlatego, że rodzime firmy, ośrodki badawcze i podmioty z otoczenia sektora są otwarte na współpracę ze sobą i z graczami zagranicznymi. Wspieramy takie działania m.in. dzięki porozumieniu o współpracy z SSTL – wiodącą organizacją kosmiczną w regionie Azji i Pacyfiku – oraz poprzez cykl spotkań ze szkockimi firmami kosmicznymi zorganizowany ze Scottish Development International – komentuje Konrad Dziadkowiak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane