Policja kupuje auta

Mariusz Zielke
opublikowano: 30-10-2007, 00:00

Megaprzetarg za 300 mln zł na zakup nowych samochodów dla policji. Poprzedni zakończył się wielką klapą.

Megaprzetarg za 300 mln zł na zakup nowych samochodów dla policji. Poprzedni zakończył się wielką klapą.

Komenda Główna Policji (KGP) ogłosiła przetarg na zakup 4,3 tys. samochodów osobowych o wartości blisko 300 mln zł. To drugie podejście policjantów do wymiany aut. Poprzedni przetarg — z maja — został unieważniony po protestach firm, arbitrażach w Urzędzie Zamówień Publicznych oraz wyroku sądu. KGP źle opisała wymogi i kryteria oceny ofert. Jeśli nowy przetarg nie polegnie, policjanci dostaną auta przed końcem 2009 r.

Policyjny zakup będzie największym w historii Polski jednorazowym zamówieniem na samochody. Kontrakt przypadnie jednemu dostawcy, gdyż oferty częściowe nie są dopuszczone. Dlatego zapowiada się ostra walka, podobnie jak w poprzednim przypadku, gdzie protesty z masą zarzutów złożyło aż czterech producentów: Peugeot, Fiat, General Motors i Ford.

Poza pojazdami dla policjantów KGP kupuje 139 samochodów dla Straży Granicznej. Połowa aut ma być oznakowana.

Firmy mają czas na złożenie ofert do 5 grudnia 2007 r., a dostawy muszą się rozpocząć najpóźniej po niespełna trzech miesiącach od podpisania umowy i mogą potrwać do końca 2009 r. Według szacunków „PB”, wartość zamówienia wyniesie blisko 300 mln zł.

W ocenie ofert główną rolę będzie grać cena (70 proc.) i parametry techniczne (30 proc.). Chętni muszą wpłacić po 8 mln zł wadium, wykazać się 30 mln zł na rachunku bankowym (lub linią kredytową) i doświadczeniami w dużych zamówieniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane