Polski Ład: co zmienia się w PIT, CIT i VAT. Pobierz poradnik

opublikowano: 20-12-2021, 06:00

Rewolucja podatkowa Polskiego Ładu zacznie obowiązywać, z wyjątkami, od przyszłego roku. Poznaj najważniejsze z rozwiązań, które wpłyną na wysokość zobowiązań wobec fiskusa. Zawarliśmy je w poradniku, który przygotowaliśmy specjalnie dla naszych subskrybentów.

Już tylko kilkanaście dni pozostało do wejścia w życie nowych rozwiązań podatkowych Polskiego Ładu. Pod względem zmian w tej dziedzinie rok 2022 będzie wyjątkowy. Dotkną one wszystkich podatników, niezależnie od źródeł ich dochodów.

Polski Ład wpłynie na rozliczenia zarówno osobiste (wspólne opodatkowanie małżonków czy osób samotnie wychowujących dzieci), jak i firm – od mikro po duże korporacje. W rozwiązaniach ważnych dla rodzin są korzyści, ale też zmiany na gorsze. I w zasadzie taki rezultat – zmian na plus i na minus – przyniosą przepisy Polskiego Ładu w całym systemie podatków dochodowych, czyli od osób fizycznych (PIT) oraz prawnych (CIT), jak i podatku od towarów i usług (VAT).

Ustawodawca wprowadza też zmiany, które mają uszczelnić system podatkowy, wyposażając skarbówkę w nowe uprawnienia służące wykrywaniu unikania opodatkowania. Obszerny pakiet rozwiązań podatkowych Polskiego Ładu wpłynie przede wszystkim na obciążenia finansowe podatników. Niektórzy na nich zyskają, inni stracą, nie każdemu wynik na minus w porównaniu do obecnej sytuacji zrekompensują ulgi, nawet nowe – i nie dlatego, że czeka nas rewolucja w wysokości stawek podatków (tu zmiany są nieliczne), ale przez wykreślenie pewnych praw czy ograniczenia w rozliczaniu kosztów.

Największy wpływ na zasobność portfeli i budżetów przedsiębiorstw będą miały nowe rozwiązania w PIT i CIT, a także częściowo w VAT. Najważniejsze zmiany streszczamy w tym opracowaniu, przygotowanym na podstawie raportu firmy doradczej Alto.

Poradnik „Polski Ład: co zmienia się w PIT, CIT i VAT” znajdziesz w Strefie Subskrybenta.

Nie subskrybujesz jeszcze “Pulsu Biznesu”? W ramach pakietu “Poznaj PB” możesz pobrać nasz poradnik oraz czytać Pb.pl za 7,90 zł miesięcznie przez pierwsze 3 miesiące. Sprawdź ofertę »

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane