Popyt na obligacje dolarowe Chin 11 razy większy niż oferta

opublikowano: 27-10-2017, 07:40
aktualizacja: 27-10-2017, 07:41

Pierwsza od 2004 roku emisja obligacji dolarowych Chin wartości 2 mld USD spotkała się z dużym zainteresowaniem rynku.

Bloomberg dowiedział się nieoficjalnie, że oferowane obligacje pięcioletnie wartości 1 mld USD chińskie Ministerstwo Finansów wyceniło 15 pkt bazowych powyżej obligacji skarbowych USA. Początkowo wyceniało je 30-40 pkt bazowych powyżej amerykańskich papierów. „Dziesięciolatki” wyceniono 25 pkt bazowych powyżej obligacji USA o tym samym terminie zapadalności. Początkowo wyceniano je 40-50 pkt bazowych powyżej długu USA.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Ponad 150 międzynarodowych podmiotów, w tym inwestorów z sektora publicznego, ubezpieczycieli i menedżerów globalnych fundusz, było zaangażowane w przetarg oprócz podmiotów z Chin – ujawnił Chao Li z Standard Chartered, który pośredniczył w sprzedaży papierów.

Około połowa obligacji została sprzedana inwestorom z Unii Europejskiej i USA. Ministerstwo Finansów poinformowało na swojej stronie internetowej, że popyt wyniósł łącznie 22 mld USD.

- Dwa miliardy dolarów to tylko kropla w oceanie potencjalnego globalnego popytu na te obligacje – skomentował Jethro Goodchild z Aviva Investors w Singapurze.

Co ciekawe, Chiny nie starały się przy sprzedaży obligacji o przyznanie im ratingu. Według komentatorów, miała być to „kara” dla agencji Moody’s Investors Service i S&P Global Ratings za dokonane przez nie obniżki ocen wiarygodności kredytowej kraju w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu