Premier: Musimy wspierać alternatywne projekty do gazociągu bałtyckiego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 2005-07-09 20:27

Premier Marek Belka powiedział w sobotę w Gdańsku, że nie możemy mieć pretensji do nikogo, że powstają plany budowy rurociągu bałtyckiego. My za to powinniśmy wykorzystać naszą pozycję w Unii Europejskiej, aby wesprzeć alternatywne projekty - dodał.

Premier Marek Belka powiedział w sobotę w Gdańsku, że nie możemy mieć pretensji do nikogo, że powstają plany budowy rurociągu bałtyckiego. My za to powinniśmy wykorzystać naszą pozycję w Unii Europejskiej, aby wesprzeć alternatywne projekty - dodał.

    Premier uczestniczył w konferencji "Jak zagwarantować Polsce bezpieczeństwo energetyczne?". 

    Szef rządu wyjaśnił, że takim alternatywnym projektem dla rurociągu bałtyckiego (zwany też północnoeuropejskim, ma połączyć bezpośrednio Rosję z Niemcami - PAP) może być gazociąg łączący Kazachstan z zachodnią Europą.

    Minister gospodarki i pracy Jacek Piechota dodał, że w listopadzie 2004 r. z inicjatywy Polski Komisja Europejska zdecydowała o dofinansowaniu opracowania studium opłacalności dla dwóch alternatywnych tras dla gazociągu bałtyckiego:  Jamału II (wzdłuż obecnego Jamału I - PAP) oraz Amber (modyfikacja Jamału II przez kraje nadbałtyckie Łotwę i Litwę do Jamału I - PAP).

    "Jeżeli dwie strony: Rosja i Niemcy, a konkretnie przedsiębiorstwa, porozumiewają się co do realizacji rurociągu bałtyckiego, to o ile nie będzie on współfinansowany czy dofinansowywany ze środków unijnych, to projekt ten, w naszej ocenie, jest ekonomicznie nieopłacalny i nieuzasadniony. Lepsze i dogodniejsze trasy przesyłu istnieją i to chcemy wykazać w tym studium opłacalności" - podkreślił szef resortu gospodarki i pracy.

    Piechota poinformował, że polski rząd zabiega o to, aby na gazociągu Jamał I można było realizować tzw. dostawy rewersowe z Niemiec do Polski. W tej sprawie prowadzone są rozmowy z Rosją i Niemcami.

    Zakończona w sobotę w Gdańsku dwudniowa konferencja "Jak zagwarantować Polsce bezpieczeństwo energetyczne?" zorganizowana została przez Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" z okazji 30-lecia Rurociągu Pomorskiego.

    Uczestniczyli w niej przedstawiciele sektora paliwowego - firm zajmujących się wydobyciem, wytwarzaniem i składowaniem paliw oraz przedsiębiorstw specjalizujących się w transporcie surowców energetycznych.