Premier ogłosił nowy plan pomocy dla firm

opublikowano: 06-11-2020, 15:07

Mateusz Morawiecki przedstawił kolejny pakiet działań antykryzysowych dla przedsiębiorców poszkodowanych przez pandemię.

Podczas piątkowej konferencji szef rządu ogłosił szczegóły zapowiadanych w środę 10 działań, które mają pomóc firmom notującym straty podczas pandemii. To rozwiązania antykryzysowe przeznaczone w szczególności dla branż najbardziej dotkniętych obostrzeniami epidemicznymi.

10 form pomocy
10 form pomocy
Mateusz Morawiecki zapowiedział pakiet nowych rozwiązań dla firm poszkodowanych przez pandemię.

– Epidemia wymusza na nas ogromne zmiany w codziennym życiu, życiu gospodarczym i te zmiany prowadzą również do spadku aktywności gospodarczej. Jednak z chwilą, gdy pandemia była w odwrocie, te straty z wiosny szybko odrabialiśmy. Do września gospodarka się odbijała. Musimy dopasować instrumenty finansowe do pomocy branżom najmocniej dotkniętych przez hamulec bezpieczeństwa, który musimy zaciągnąć. Staramy się wychodzić naprzeciw z dużymi programami, które mają chronić gospodarkę – mówił Mateusz Morawiecki.

Premier przedstawił rozwiązania, które – jak tłumaczył – mają przede wszystkim pomóc w dopasowaniu biznesów do obecnych okoliczności i ochronić miejsca pracy. W tym zestawieniu znalazły się:

1 .Dofinansowanie kosztów stałych dla małych i średnich przedsiębiorstw (dla branż objętych restrykcjami)

2 .Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej PRF dla MŚP pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30 proc. (dla branż objętych restrykcjami)

3.Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31 marca 2021 r. (termin składania wniosków) oraz do 31 czerwca 2020 r. (wypłaty)

4 .Pożyczki długoterminowe z gwarancją (dla wszystkich branż)

5. Dofinansowanie zatrudnienia (dla wszystkich branż)

6. Przedłużenie zasiłku postojowego (dla branż objętych restrykcjami)

7. Zwolnienie ze składek ZUS (dla branż objętych restrykcjami)

8. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach „Dotacji na biznes”

9. Polityka drugiej szansy (dla przedsiębiorstw w restrukturyzacji)

10. Dofinansowanie leasingu (dla branży transportowej)

– Niektóre działania będą wymagały legislacji. Będziemy stosowali możliwości ulg i dopłat od 1 listopada, czyli z mocą wsteczną – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Szacowany koszt instrumentów wsparcia, które zaoferuje rząd, to minimum ok. 9-10 mld zł.

– Jeśli będzie potrzeba narodowa kwarantanna, to te koszty będą większe od 5 do 10 mld zł – zapowiedział premier.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SACH

Polecane