Prezes Banku Anglii: brytyjskie firmy nie są w stanie przygotować się na brexit

opublikowano: 24-01-2019, 13:05

Brytyjskie firmy nie mogą w pełni przygotować się na chaos, który może spowodować tzw. twardy brexit, twierdz szef Banku Anglii Mark Carney.

- Jest ograniczona możliwość tego, co wiele biznesów może zrobić by przygotować się na znaczące opóźnienia po stronie logistycznej – powiedział Carney. – Jeśli jesteście fabryką samochodów, która jest uzależniona, a są takie w Wielkiej Brytanii, od przejazdu każdego dnia czterdziestu 18-kołowych ciężarówek przez Dover, a muszą się pojawić zgodnie z systemem just-in-time w fabryce, nie da się poupychać wszystkiego w całej Walii aby mieć pewność, że uda się utrzymać produkcję miesiącami. Taka jest rzeczywistość – dodał. 

Szef Banku Anglii powiedział, że przygotowania instytucji do brexitu trwają od 2016 roku. Zapewnił, że brytyjski system finansowy jest przygotowany na każdą sytuację. Podkreślił, że nie będzie automatycznej reakcji Banku Anglii na „twardy brexit”, który w związku z zakłóceniami dostaw może spowodować szybki wzrost cen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu