Prezydent nie chce rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratura generalnego

DI, PAP
opublikowano: 16-02-2008, 15:32

Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, w wywiadzie dla tygodnika "Wprost", że zawetuje ustawę rozdzielającą funkcję ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego.

"Już dziś mogę zadeklarować, że z całą pewnością zawetuję ustawę oddzielająca funkcję prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Nawet jeśli będę miał stuprocentową pewność, że moje weto zostanie odrzucone" - zadeklarował w rozmowie z "Wprost" Lech Kaczyński.

Prezydent wyjaśniając wady proponowanej przez ministra sprawiedliwości reformy podkreślił, że "przy zakresie kompetencji prokuratury w Polsce, pozbawienie rządu bardzo istotnego wpływu na ten organ spowoduje, że rząd nie będzie mógł w istocie wykonywać konstytucyjnego obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i porządku publicznego".

"Wiem z własnego doświadczenia, że energiczny prokurator generalny jest w stanie nadać zupełnie nowy impuls pracy śledczych. Tymczasem obecny minister chce przekształcić prokuraturę w korporację poza wszelką kontrolą" - ocenił.

"Powiem coś zaskakującego: prokuratura pod rządami ministra Ćwiąkalskiego ma jeszcze cień szansy na skuteczniejszą walkę z przestępczością. Po jego reformie zniknie nawet ten cień" - dodał Lech Kaczyński w wywiadzie, którego fragment ukazał się w sobotę na stronie internetowej tygodnika.

Tymczasem minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski powiedział w sobotę w radiu TOK FM, że rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego można się spodziewać się od 1 stycznia 2009 roku. "Jeżeli opór będzie taki, że mnie się tego nie uda zrobić, to ja odejdę, bo nie widzę sensu dalej kontynuowania swojej misji" - dodał.

Cały wywiad z Lechem Kaczyńskim ukaże się we "Wprost" w poniedziałek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane