Prowadzisz firmę? Nie przegap tych informacji

opublikowano: 14-01-2022, 17:48

Zmiany przepisów, nowe podatki, pieniądze na rozwój firmy – wszystko, co warto wiedzieć, prowadząc biznes. Zapraszamy do lektury.

1. Polski Ład: jak rozliczać pracownicze ulgi? Korzystać z ulgi dla klasy średniej teraz czy dopiero w rocznym PIT? To jedno z najgorętszych pytań, jakie zadają sobie teraz pracownicy. Na ich decyzje czekają płatnicy, którzy mają naliczać tę ulgę z automatu.

Podatkowy zawrót głowy:
Podatkowy zawrót głowy:
Taka recenzja Polskiego Ładu to nie przesada. Spędza on teraz sen z powiek wielu podatnikom, zarówno na etacie, jak i pracującym “na swoim”. Przed nimi cały rok w nowej rzeczywistości. Jego bilans w rocznym PIT jest trudny do przewidzenia.
Adobe Stock

2. Wybór nowego sposobu opłacania PIT to decyzja na cały rok. Przedsiębiorcy nie mają na to zbyt wiele czasu. Dla niektórych termin mija w przyszłym tygodniu. Jak zmienić formę opodatkowania?

Pora niełatwych decyzji:
Pora niełatwych decyzji:
Jeśli przedsiębiorca już wie, jaka forma PIT opłaca mu się po nastaniu Polskiego Ładu, to mu można tylko pogratulować. W większości przypadków to niełatwa analiza, a trzeba się z nią pospieszyć, jeśli zmiana sposobu opodatkowania w 2022 r. okaże się korzystna.
Adobe Stock

3. Antyinflacyjna pożyczka dla MŚP już jest dostępna. Małe i średnie firmy, które ucierpiały z powodu wzrostu cen, mogą dostać finansowanie na preferencyjnych warunkach.

Sposób na przetrwanie:
Sposób na przetrwanie:
– Wiele firm ucierpiało z powodu wysokiej inflacji. Pożyczka antyinflacyjna pomoże im przetrwać trudny okres – mówi Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP.
Marek Wiśniewski

4. Wachlarz darmowych e-szkoleń dla MŚP. W tym roku oferta Akademii PARP wzbogaci się o 13 nowych e-kursów. Przedsiębiorcy i pracownicy przeszkolą się m.in. z funduszy UE i ochrony własności intelektualnej.

Impuls:
Impuls:
Wszystkie nowe kursy dostępne w bazie Akademii PARP są inspirowane potrzebami jej uczestników.
Adobe Stock

5. Będą zmiany w wynagradzaniu obcokrajowców. Takie, że budzą zamęt na rynku pracy i mogą poróżnić pracowników. Jakie pensje trzeba szykować dla cudzoziemców?

Brakuje rąk do pracy:
Brakuje rąk do pracy:
Eksperci twierdzą, że mimo mankamentów nowe przepisy o cudzoziemcach raczej nie zmienią proporcji w zatrudnianiu polskich pracowników i obcokrajowców. Wciąż utrzymuje się dość niskie bezrobocie, więc zapotrzebowanie na zagranicznych pracowników nie maleje - tłumaczą.
Adobe Stock

6. MŚP chcące automatyzować procesy biznesowe będą mogły przebierać w instrumentach je wspierających jak w ulęgałkach. Skąd wziąć granty na cyfryzację firm?

7. Polska Wschodnia: będą nowe dotacje dla firm. Wzornictwo, automatyzacja i robotyzacja, turystyka - m.in. na to będzie wsparcie w nowym rozdaniu funduszy unijnych.

Pomocna dłoń:
Pomocna dłoń:
Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, podkreśla, że FEPW wesprze konkurencyjność przedsiębiorstw.
Marek Wiśniewski

8. Windykacja jest coraz bardziej internetowa. Obecnie firmy mogą zlecać odzyskanie należności zdalnie. Rola cyfryzacji w tym zakresie będzie rosła.

9. Cyberataki coraz większym zagrożeniem. Liczba infekcji złośliwym oprogramowaniem wzrosła w 2021 r. w Polsce o prawie 40 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane