Prowadzisz firmę? Nie przegap tych informacji

opublikowano: 10-02-2023, 19:29
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zmiany przepisów, nowe podatki, pieniądze na rozwój firmy – wszystko, co warto wiedzieć, prowadząc biznes. Zapraszamy do lektury.

1. Rusza największy konkurs z dotacjami. W pierwszym naborze ze ścieżki SMART mikro, małe i średnie firmy mogą zdobyć ponad 4,4 mld zł. Pieniądze przeznaczą na B+R i innowacje.

Kompleksowe wsparcie:
Kompleksowe wsparcie:
Wnioskodawca będzie mógł dofinansować koszty projektu od etapu innowacyjnego pomysłu aż do jego wdrożenia na rynek. Zrobi to w ramach jednego przedsięwzięcia.
Adobe Stock

2. Zmień formę opodatkowania i płać mniej. Do końca kwietnia prowadzący działalność gospodarczą mogą zdecydować się na inne, korzystniejsze opodatkowanie i przejść np. na 12-procentowy PIT.

Więcej w kieszeni:
Więcej w kieszeni:
Aby płacić niższą daninę, wystarczy zmiana formy dofinansowania. Warto porównać różne scenariusze i wybrać korzystniejszy.
Adobe Stock

3. Niebawem nowe rozdanie pieniędzy z dotacyjnego przeboju. Firmy będą mogły spłacić dotacją część kapitałową kredytu technologicznego. Warto, aby starannie przygotowały się do wiosennej edycji konkursu.

Tylko zaawansowane projekty:
Tylko zaawansowane projekty:
Technologia, którą chce finansować przedsiębiorca, musi mieć właściwą formę i być gotowa do wprowadzenia. Związane z nią prace badawczo-rozwojowe powinny zakończyć się przed złożeniem wniosku o pieniądze do BGK.
Adobe Stock

4. Nawet blisko 30 tys. zł może oszczędzić na podatku liniowiec lub ryczałtowiec samotnie wychowujący dziecko. Musi tylko zdecydować się na skalę podatkową. Kiedy opłaca się na nią przejść?

5. Pracodawcy będą mogli rozliczać się z podwładnymi ryczałtem. Sposób ustalania jego wysokości może budzić wątpliwości. Jak wdrożyć nowe zasady pracy zdalnej?

Dwie możliwości:
Dwie możliwości:
Pracownicy wykonujący obowiązki służbowe w formule online będą mogli składać wnioski dotyczące m.in. udzielenia urlopu czy odbioru nadgodzin w postaci papierowej lub elektronicznej.
Adobe Stock

6. Coraz częściej pracownicy odchodzą z firm, bo nie czują się częścią grupy lub mają złe relacje z szefem. Jak dbać o relacje w zespole w czasach pracy zdalnej?

7. Odroczenie obowiązku wystawiania e-faktur przez KSeF to dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Jednak warto, aby nie odkładali go na ostatnią chwilę – podkreślają eksperci. Co zmiany dotyczące KSeF oznaczają dla firm?

Pół roku więcej:
Pół roku więcej:
Dodatkowy czas na przygotowanie się do korzystania z KSeF daje możliwość odpowiedniego zaplanowania w firmie związanych z nim procesów biznesowych.
Adobe Stock

8. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy będą mierzyli się m.in. z rosnącymi kosztami działalności i agresywnymi działaniami konkurencji. Na jakie wyzwania najczęściej wskazują firmy handlowe?

9. Co grozi przedsiębiorcy za zniewagę lub zniesławienie? Dla osoby winnej zabronionego czynu najbardziej bolesne mogą być jego pozaprawne skutki. W ten sposób można zaprzepaścić karierę zawodową i postawić pod znakiem zapytania przyszłość biznesu.

Uważaj na słowa:
Uważaj na słowa:
Za znieważenie i zniesławienie można ponieść dotkliwe konsekwencje prawne: spędzić rok w więzieniu, zapłacić odszkodowanie i zadośćuczynienie, otrzymać zakaz zajmowania określonego stanowiska lub wykonywania zawodu. Skutki obejmują też utratę zaufania do marki i pozytywnego wizerunku w branży.
Adobe Stock
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane