Przedsiębiorcy boją się cyberzagrożeń

Dominika Masajło
opublikowano: 08-01-2017, 22:00

Firmy dostrzegają korzyści płynące z chmury, ale niepokoją się o przechowywane w niej dane.

Z raportu „Cloud Security” opublikowanego przez CloudPassage wynika, że 50 proc. przebadanych firm inwestuje więcej niż 15 proc. budżetu IT w chmurę, a już co piąty przedsiębiorca — nawet 25 proc. Ponad połowa respondentów wybiera to rozwiązanie ze względu na jego dostępność. 41 proc. przedsiębiorców uważa, że chmura obniża koszty, natomiast ponad jedna trzecia ankietowanych (36 proc.) docenia skalowalność tego produktu. Wciąż wiele obaw wywołują kwestie związane z bezpieczeństwem chmury i ochroną poufnych danych.

— Do chmury nie trzeba przedsiębiorców namawiać. Wiedzą, że dzięki niej ich praca będzie łatwiejsza, a koszty ponoszone na infrastrukturę IT niższe. Nadal jednak barierę stanowią kwestie związane z poufnością danych w relacji usługodawca-usługobiorca.

Część klientów obawia się, że przekazując dane firmowe drugiemu podmiotowi, naraża je na ryzyko związane z tym, że usługodawca w jakiś sposób użyje tych danych, sprzeda je reklamodawcom czy będzie szpiegował swoich klientów. Jednak w przypadku największych dostawców, takich jak Microsoft, jest to obawa nieuzasadniona. Dlatego stale powiększa się grono tych, którzy właśnie dlatego przenoszą dane do chmury, bo wiedzą, że są tam bardziej bezpieczne — mówi Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający w Onex Group.

44 proc. przedsiębiorstw deklaruje, że najczęściej w chmurze gromadzi informacje pochodzące ze skrzynek e-mail. Jedna trzecia właścicieli firm magazynuje dane o klientach, a także informacje marketingowe i sprzedażowe. Nieco mnie, bo około 30 proc., kompletuje kontakty pracownicze i płacowe, zaś zaledwie 18 proc. firm trzyma w chmurze informacje dotyczące własności intelektualnej. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu