Przedsiębiorcy krytykują wtorkowe wypowiedzi szefa CBA

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-01-2006, 18:52

Prezes Rady Przedsiębiorczości RP Marek Goliszewski uważa, że wypowiedzi szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) Mariusza Kamińskiego, który mówiąc o "patologicznych powiązaniach" między gospodarką a polityką wymienił nazwiska trzech znanych biznesmenów, noszą znamiona pomówień wobec nich.

Prezes Rady Przedsiębiorczości RP Marek Goliszewski uważa, że wypowiedzi szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) Mariusza Kamińskiego, który mówiąc o "patologicznych powiązaniach" między gospodarką a polityką wymienił nazwiska trzech znanych biznesmenów, noszą znamiona pomówień wobec nich.

Wypowiedź Kamińskiego skrytykował też w środę prezes Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) Andrzej Arendarski.

W oświadczeniu przesłanym w środę PAP Goliszewski napisał w imieniu Rady Przedsiębiorczości RP, iż stwierdzenia szefa CBA są sprzeczne z zasadami kultury i współżycia społecznego oraz "potwierdzają obawy, że CBA w swoich działaniach może skręcić w stronę odwetowego środka represji i obrócić się przeciwko demokratycznemu porządkowi politycznemu i społecznemu".

We wtorek na konferencji po posiedzeniu rządu Kamiński powiedział, że głównym celem CBA będzie "przerwanie niebezpiecznych, patologicznych powiązań" między gospodarką a polityką.

"Chcemy jasno powiedzieć, że są w Polsce tzw. wielcy biznesmeni, którzy kolekcjonują w swoich spółkach byłych ministrów, byłych posłów. Widzimy to zjawisko, dostrzegamy to zjawisko, monitorujemy i chcemy powiedzieć takim panom jak pan Kulczyk, jak pan Gudzowaty, jak pan Krauze: że jeśli liczą na to, że dzięki temu będą oni ponosili z tego korzyści w biznesie, to są w wielkim błędzie" - oświadczył Kamiński.

Później dodał, że nie podejrzewa o przestępstwa żadnego z biznesmenów, których nazwiska wymienił.

Zdaniem Goliszewskiego, "lepszym rozwiązaniem dla Polski byłoby dofinansowanie policji i prokuratury niż powoływanie kolejnego urzędu, zwłaszcza w wydaniu zaprezentowanym przez jego szefa" - podkreślił.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zwrócił się też do prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, aby zajął publicznie stanowisko w tej sprawie.

Prezes KIG Andrzej Arendarski powiedział natomiast w środę PAP: "Jako szef organizacji przedsiębiorców uważam, że wczorajsza wypowiedź szefa CBA Mariusza Kamińskiego była bardzo niefortunna. Minister Kamiński źle się wypowiedział o przedsiębiorcach, a przecież CBA powinien zajmować się przede wszystkim urzędnikami państwowymi".

Dodał, że niefortunne było wymienienie przez Kamińskiego nazwisk przedsiębiorców. "Jeżeli są uzasadnione podejrzenia wobec tych osób, o których mówił Kamiński, to powinien zgłosić to do prokuratury. Natomiast dopóki nie są oni oskarżeni, a nawet osądzeni za naganne korupcyjne działania, to nie wolno publicznie ich nazwisk wymieniać" - powiedział Arendarski.

"Zachowanie ministra Kamińskiego obniża powagę całego przedsięwzięcia. Mam jednak nadzieję, że jeśli powstanie CBA, to będzie ono ostoją prawa, wzorem prawości i skutecznego działania. Tego typu wypowiedzi są niedopuszczalne i podważają wiarę, że tak będzie"- podkreślił Arendarski.

"Rozumiem, że jest chęć stworzenia czegoś nowego, co nie ma styku z innymi służbami, a co jest w jakimś sensie czyste i nie składa się z funkcjonariuszy o złych nawykach. CBA trzeba budować na przejrzystych i praworządnych podstawach" - dodał.

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy powołującej Centralne Biuro Antykorupcyjne, jako nową służbę specjalną państwa, która ma ścigać korupcję, m.in. w instytucjach publicznych i samorządzie terytorialnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane