Przejście Merkurego na tle tarczy słonecznej

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 06-11-2006, 15:52

W środę dojdzie do rzadkiego zjawiska przejścia Merkurego na tle tarczy słonecznej.

W środę obserwatorzy znajdujący się na Oceanie Spokojnym, w obu Amerykach, na Antarktydzie, w Australii oraz we wschodniej części Azji będą mieli okazję obserwacji rzadkiego zjawiska przejścia Merkurego na tle tarczy słonecznej - poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

"Ponieważ orbity prawie wszystkich planet Układu Słonecznego leżą blisko płaszczyzny orbity Ziemi (ekliptyki), raz na jakiś czas zdarza się sytuacja, w której Słońce, dana planeta i Ziemia ustawiają się w jednej linii" - wyjaśnia astronom.

W przypadku planety wewnętrznej - Merkurego czy Wenus - takie ustawienie w jednej linii wiąże się z tzw. tranzytem planety na tle tarczy słonecznej. Jest to zjawisko dość rzadkie. Wystarczy tylko powiedzieć, że w ostatnim stuleciu było 14 przejść Merkurego na tle tarczy słonecznej. Ostatnio takie zjawisko z terenu Polski można było podziwiać 10 listopada 1973 roku oraz 7 maja 2003 roku.

"Najbliższe przejście Merkurego na tle tarczy słonecznej wydarzy się w 8 listopada 2006 roku, ale, niestety, nie będzie ono widoczne z terenu naszego kraju. Okazję do jego podziwiania będą za to mieli obserwatorzy znajdujący się na Oceanie Spokojnym, w obu Amerykach, Antarktydzie, Australii oraz wschodniej części Azji" - podkreśla astronom.

Początek zjawiska wystąpi o godzinie 20:12 naszego czasu, koniec zaś - już 9 listopada o godzinie 1:10. Maksimum zjawiska, w którym Merkurego od środka tarczy słonecznej będzie dzielić 7 minut kątowych, będzie można obserwować o 22:41.

"Na kolejne przejście Merkurego trzeba poczekać aż do 9 maja 2016 roku. Na szczęście będzie ono widoczne z terenu naszego kraju" - podsumowuje naukowiec.  (DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Przejście Merkurego na tle tarczy słonecznej