Przyszłość wkroczy w nasz świat bez ostrzeżenia

Kinga Piecuch, prezes SAP Polska
opublikowano: 03-01-2019, 22:00

„Zmiana to proces, poprzez który w nasze życie wchodzi przyszłość” — mówił Alvin Toffler, jeden z klasyków futurologii, przewidując rozwój tzw. trzeciej, technologicznej, fali rozwoju ludzkości. Na obecnej fali zmian, nazywanej Gospodarką 4.0, płynie w ostatnich latach także Polska, która wyraźnie złapała wiatr w żagle.

Wyrazem tego jest choćby wzrost PKB, dobra koniunktura, niskie bezrobocie czy rozwój branży IT. Postęp gospodarczy to jednak jedno, a zdolność skorzystania z niego i wyznaczenia odpowiedniego kursu — to drugie. To ważna umiejętność, bo stanowi dla biznesu przygotowanie do wyzwań przyszłości, która — jak nauczyło nas wiele przykładów — potrafi zaskoczyć nawet najsilniejszych graczy. To ważna wskazówka dla nas wszystkich — i to nie tylko na najbliższe 12 miesięcy.

Kinga Piecuch, prezes SAP Polska
Zobacz więcej

Kinga Piecuch, prezes SAP Polska Fot. ARC

Zmiany technologiczne już wywarły ogromny wpływ na światową gospodarkę. Pół wieku temu średnia długość życia firmy z listy Fortune Global 500 wynosiła 75 lat. Dziś to 15 lat, a już wkrótce wskaźnik obniży się do zaledwie dekady. Zdolność do transformacji cyfrowej jest dzisiaj nie tylko źródłem budowania siły przez instytucje działające na rynku. Jest także formą ich ubezpieczenia na przyszłość, którą trudno dokładnie przewidzieć. Jaki więc może być 2019 r.? Dla wielu firm będzie to czas, w którym przyszłość wkroczy w ich świat bez ostrzeżenia, stawiając przed nimi nowe wyzwania rozwojowe i konkurencyjne. Najbliższe 12 miesięcy będzie także bardzo ważnym etapem transformacji gospodarek narodowych. Zwłaszcza w Polsce, gdzie mimo dobrej koniunktury, wciąż mamy do uwolnienia ogromny potencjał wzrostu, jaki może przynieść cyfryzacja firm oraz instytucji publicznych.

Optymizmem napawa fakt, że na rodzimym rynku powstają ciekawe inicjatywy publiczne, które są odpowiedzią na wyzwania przyszłości. Przykładem takiego projektu jest Chmura Krajowa, tworzona przez Polski Fundusz Rozwoju i PKO Bank Polski. Konsekwentne wspieranie zarówno takich inicjatyw, jak i prestiżowych inwestycji w rozwój infrastruktury chmurowej czy badania i rozwój dla sektora prywatnego, z pewnością przyczyni się do przyspieszenia cyfryzacji całej gospodarki. Jest w tym obszarze wciąż wiele do zrobienia. Znów posługując się przykładem chmury — według analiz firmy IDC, korzysta z niej obecnie w Polsce tylko 10 proc. przedsiębiorstw. Jestem przekonana, że w wielu przypadkach jest to skutek nie tyle niechęci do inwestycji, ile niedostatecznej wiedzy firm i instytucji dotyczącej możliwości, jakie przed nimi otwierają nowe modele wykorzystania chmury obliczeniowej i innych technologii. Najwyższy czas tę sytuację zmienić — wspólnymi siłami całego rynku.

W 2019 r. branża IT w Polsce będzie wypatrywać kolejnych świetnych projektów transformacyjnych, które mogą być inspiracją dla wszystkich. Efekty takich działań mogliśmy obserwować w ostatnich latach. mBank zbudował zupełnie nowy wymiar działań marketingowych, LPP — nowy system relacji i kontaktu firmy z pracownikami, InterCars — międzynarodową platformę zarządzania relacjami B2C, a największy obecnie gracz w segmencie modern convenience — system optymalizujący procesy biznesowe w całej sieci. W każdym z tych procesów mieliśmy zaszczyt jako SAP uczestniczyć. Doświadczenia zdobywane w tak dużych projektach będą w 2019 r. przenoszone także na sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Powinniśmy dać im dodatkowy motor wzrostu. Spadające koszty wdrożeń i większa elastyczność rozwiązań na rynku sprawią, że także dla nich będą dostępne najnowsze technologie, jeszcze kilka lat temu zarezerwowane dla dużych korporacji. Na świecie to już się dzieje — w skali globalnej już 80 proc. klientów SAP stanowią firmy sektora MŚP. Posługuję się naszym przykładem, bo przez lata uchodziliśmy za partnera zarezerwowanego dla gigantów. To też znak przyszłości, która nastąpiła. Wielkość organizacji przestaje być nieprzekraczalną barierą przy inwestycjach w transformację cyfrową.

Mówiąc o 2019 r. nie mogę pominąć jeszcze jednego ważnego tematu: kapitału ludzkiego i potrzeby zwiększania jego różnorodności. Nie ma chyba potrzeby po raz kolejny przypominać powszechnie znanych statystyk o niedoborze pracowników w sektorze nowych technologii w Polsce, Europie i na świecie. Jeśli chcemy, żeby zbliżające się 12 miesięcy i kolejne lata były dla nas pomyślne, musimy inwestować w kadry. Bardzo ważna w tym kontekście będzie strategia rozwoju różnorodności. Rynek technologii musi otwierać się na nowe grupy pracowników — w tym kobiety, osoby w różnym wieku, pracowników z innym wykształceniem niż tylko techniczne.

Różnorodność to nie tylko modne hasło. To realne korzyści dla organizacji, które zdecydują się rozwijać w sposób otwarty na wszystkie grupy pracowników. Według raportu McKinsey’a, w przypadku firm kładących nacisk na różnorodność w swojej organizacji prawdopodobieństwo, że ich zyski przewyższą medianę branżową, są o 35 proc. większe niż w przypadku firm, które o ten aspekt nie dbają. Swój tekst rozpoczęłam cytatem i tak samo chcę go zakończyć. Wierzę, że 2019 r. będzie dla nas wszystkich krokiem w przyszłość, którą charakteryzuje odwaga zmian, chęć rozwoju i otwartość na nowe rozwiązania. W chwilach wątpliwości natomiast miejmy w głowie słowa Alberta Einsteina: „To obłęd — powtarzać w kółko tę samą czynność, oczekując nowych rezultatów”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kinga Piecuch, prezes SAP Polska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu