Putin zarabia mniej niż Obama, oficjalnie

AR
opublikowano: 15-04-2015, 16:14

Władimir Putin mieszka na 77 mkw, prywatnie jeździ Ładą Nivą i zarabia mniej niż premier Rosji, a także amerykański prezydent – wynika z oficjalnych deklaracji majątkowych rosyjskich urzędników, opublikowanych w środę przez Kreml.

Rosyjski prezydent oraz wszyscy urzędnicy pracujący na Kremlu, jak co roku, na oficjalnych stronach internetowych ujawnili opinii publicznej dochody, wydatki i posiadany majątek – swoje i swoich rodzin. W ramach walki z korupcją zwyczaj ten wprowadził wiele lat temu Dymitrij Miedwiediew, gdy jeszcze był prezydentem.

Z oświadczenia Putina wynika, że w 2014 roku zarobił łącznie 7,65 mln rubli (151,5 tys. dol.), czyli po ostatnim kursie ok. 573 tys. zł. To dwa razy więcej niż rok wcześniej, ale jednocześnie mniej niż wynosi dochód deklarowany przez rosyjskiego premiera Dmitrija Miedwiediewa (8,05 mln rubli).

Znamy też oficjalny stan majątku rosyjskiej głowy państwa. Jest to 77-metrowe mieszkanie, garaż i działka o wielkości 1,5 tys. mkw. oraz dwa zabytkowe samochody z czasów sowieckiej Rosji (oba na gaz), Łada Niva i przyczepa samochodowa. Dmitrij Miedwiediew przyznaje się do posiadania 367-metrowego mieszkania, dwóch miejsc parkingowych i dwóch zabytkowych aut. Na jego żonę Swietłanę zapisane jest natomiast mieszkanie, dwa miejsca parkingowe i Volkswagen Golf.

Putin, który w 2013 roku zeznał dochody na poziomie 3,67 mln rubli,  w kwietniu ubiegłego roku podwyższył sobie i premierowi pensje o 165 proc. W ubiegłym miesiącu, w związku z trudną sytuacją gospodarczą (taniejąca ropą i sankcjami USA i UE), zarządził jednak 10-procentowe cięcia w płacach wszystkich państwowych urzędników, w tym swojej. Rosyjska gospodarka jest bliska największej recesji od 6 lat, jak informuje Bloomberg.

Jeśli wierzyć kremlowskim zeznaniom, znacznie hojniej pracę swojego prezydenta wynagradzają USA. Z wczorajszego zeznania majątkowego Barcka Obamy wynika, że amerykański prezydent z małżonką zarobili w ubiegłym roku 495,9 tys. dol. – ponad 3 razy więcej niż Putin.

Na temat rzeczywistego majątku rosyjskiego prezydenta, który został niedawno uznany za najbardziej wpływową osobę na świecie, możemy tylko spekulować. Niektórzy twierdzą, że jest on najbogatszym politykiem świata. Nikt jednak nie jest w stanie policzyć, ile pieniędzy ma na swoim koncie (kontach), w papierach wartościowych i nieruchomościach.© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane