Raczko: Fitch obawia się wpływu polityki na gospodarkę

06-05-2004, 19:26

Zdaniem Ministra Finansów Andrzeja Raczki czwartkowa obniżka perspektywy ratingów przez Agencję Fitch jest spowodowana głównie niepewnością polityczną, natomiast ocena gospodarki jest pozytywna.

„Rating Agencji Fitch jest oparty na ocenie niepewności politycznej, która przekłada się na ocenę sytuacji ekonomicznej (...), to najważniejszy element uzasadnienia Agencji Fitch” – powiedział Raczko dziennikarzom w czwartek.

Raczko zwrócił też uwagę, że Agencja Fitch wskazała w swoim raporcie na zdrowe fundamenty polskiej gospodarki, na szybkie tempo wzrostu gospodarczego, a przy tym docenia plan naprawy finansów publicznych wicepremiera ds. gospodarczych Jerzego Hausnera.

„Chciałbym podkreślić, że zdaniem Agencji Fitch plan Hausnera jest krokiem w dobrym kierunku (...). Nowy premier Marek Belka powiedział, że będzie kontynuował tę politykę” - dodał Raczko.

Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch Ratings obniżyła w czwartek perspektywę dla długoterminowego ratingu zadłużenia Polski w walutach obcych do stabilnej z pozytywnej. Obniżony został też rating długoterminowy dla waluty krajowej do “A” z “A+” (perspektywa stabilna).

Jednocześnie agencja podtrzymała rating długoterminowy Polski na poziomie “BBB+” dla zadłużenia w walutach obcych. Krótkoterminowy rating również pozostaje bez zmian (F2).

„Zmiana ratingów odzwierciedla wyższą niepewność polityczną, która zwiększyła ryzyko związane z finansami publicznymi, co wiąże się prawdopodobnie z opóźnieniem w planach przyjęcia euro” – napisano w komunikacie agencji.

Analitycy Fitcha zaznaczają, że sytuacja finansów publicznych w Polsce uległa w ostatnich latach wyraźnemu pogorszeniu. Spodziewają się oni wzrostu deficytu do 7,6% Produktu Krajowego Brutto (PKB) na bazie metodologii ESA 95 (bez środków funduszy emerytalnych w sektorze publicznym) z jeszcze 3,3% PKB w roku 2000.

Rośnie też dynamicznie dług publiczny. Możliwe, że osiągnie 53% PKB w 2004 roku (ESA 95) z 38% na koniec 2000 roku. Co więcej, Polska złamie prawdopodobnie własne prawo już w 2004 roku, gdyż na bazie polskiej metodologii liczenia długu publicznego przekroczony zostanie próg 55% PKB, podała agencja.

„Stosunek długu do PKB jest już w Polsce znacznie wyższy niż mediana dla ratingu BBB na poziomie 42%” – napisano w komunikacie.

Fitch podkreśla, że obecna polityka fiskalna jest nie do utrzymania i jest całkowicie niezgodna ze ścieżką konwergencyjną konieczną do wejścia do strefy euro.

Analitycy Fitcha przyznają, że w średnim okresie będzie w Polsce prawdopodobnie zaostrzona polityka fiskalna, ale ryzyko jest spore i na razie wciąż rośnie. Plan oszczędnościowy Hausnera byłby, ich zdaniem, krokiem w dobrym kierunku, ale nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle będzie on wdrożony.

Dodatkowo niepewność polityczna związany z powołaniem nowego rządu jest duża i Fitch nie wyklucza, że kolejny rząd (po wyborach) może być „mniej zdeterminowany”, aby przeprowadzać reformy.

Decyzja Fitcha nie wpłynie na plany polskich emisji zagranicznych

Czwartkowa decyzja agencji ratingowej Fitch Ratings o obniżeniu ratingu długoterminowego w walucie krajowej Polski (do "A" z "A+") oraz perspektywy długoterminowego ratingu w walutach obcych (do stabilnej z pozytywnej) nie wpłynie na plany emisji zagranicznych Ministerstwa Finansów, powiedział szef resortu Andrzej Raczko w czwartek.

„Niezależnie od sytuacji, również politycznej, będziemy realizować harmonogram emisyjny który przyjęliśmy na ten rok” – powiedział Raczko dziennikarzom, pytany czy decyzja agencji Fitch wpłynie na plany emisji obligacji na rynku japońskim w połowie roku.

Wiceminister finansów Ryszard Michalski powiedział agencji ISB w lutym, że resort planuje wyemitować równowartość ok. 0,5 mld USD w tzw. Samurai bonds w połowie 2004 roku.

W kwietniu Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie, że mandat na zorganizowanie emisji obligacji na rynku japońskim otrzymały banki Daiwa Securities SMBC Co. Ltd. i Nikko Citigroup Ltd.

„Z punktu widzenia potrzeb pożyczkowych ta emisja nie jest kluczowa... podtrzymuje naszą pozycję na rynku japońskim” – powiedział Raczko.

Będzie to druga emisja na tym rynku. Pierwsza, o wartości 25 mld jenów (ok. 200 mln USD), została uplasowana na rynku japońskim w połowie 2003 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Raczko: Fitch obawia się wpływu polityki na gospodarkę