Rafako rozejrzy się za inwestorem

Producent kotłów ma rozbudowane relacje z państwowymi firmami, ale prezes Paweł Jarczewski nie chce spekulować o tym, kto mógłby zainwestować w spółkę

Tarapaty finansowe poznańskiej grupy PBG, która w grudniu zawnioskowała o otwarcie postępowania sanacyjnego, rzuciły cień na również na Rafako, w którym PBG ma 33 proc. akcji. Notowany na giełdzie producent kotłów energetycznych, z fabryką w Raciborzu, od końca listopada ma nowego szefa — Pawła Jarczewskiego.

Głównym akcjonariuszem Rafako, którego prezesem jest Paweł
Jarczewski, jest poznańska grupa PBG. Jej twórca, Jerzy Wiśniewski, zmarł w
2019 r. W grudniu PBG złożyła wniosek o wszczęcie postępowania sanacyjnego.
Zobacz więcej

WŁAŚCICIEL PROSI O SANACJĘ:

Głównym akcjonariuszem Rafako, którego prezesem jest Paweł Jarczewski, jest poznańska grupa PBG. Jej twórca, Jerzy Wiśniewski, zmarł w 2019 r. W grudniu PBG złożyła wniosek o wszczęcie postępowania sanacyjnego. Fot. ARC

— Przez lata uczestniczyłem w zarządzaniu wielkimi projektami inżynieryjnymi. Rafako to też taki projekt. Dostałem zadanie ustabilizowania sytuacji w spółce i przygotowania jej do wejścia na rynek nowoczesnej energetyki — mówi prezes Rafako.

Raport na otwarcie

Paweł Jarczewski w latach 2008-13 był prezesem Zakładów Azotowych Puławy, a od 2013 do 2016 r. — prezesem Grupy Azoty. W Rafako zaczął od zamówienia u doradcy tzw. raportu otwarcia.

— To dokument, w którym doradca ma dokonać bardzo dogłębnej oceny ryzyka, np. kontraktowego. Nastepnie przygotuje scenariusze pozyskania finansowania dla Rafako uwzględniające wyniki tej oceny — informuje menedżer.

Raport powinien być gotowy do końca stycznia, pracuje nad nim firma doradcza KPMG. Kiedy skończy, prezes rozważy kolejny krok.

— Rozważymy poszukiwanie inwestora dla Rafako, co kierunkowo potwierdzimy z akcjonariuszami — zapowiada Paweł Jarczewski.

Nie wskazuje, w jakim kręgu zamierza go szukać. Poza PBG, kontrolowanym przez rodzinę zmarłego w 2019 r. przedsiębiorcy Jerzego Wiśniewskiego, znaczącym akcjonariuszem Rafako jest państwowy fundusz PFR, który ma prawie 10 proc. akcji.

— PFR to nasz istotny i, powiedziałbym, niezbędny akcjonariusz — podkreśla Paweł Jarczewski.

Państwowi partnerzy

Rafako kooperuje głównie z firmami kontrolowanymi przez skarb państwa. Jego flagowym projektem jest obecnie budowa bloku węglowego w elektrowni Jaworzno, kontrolowanej przez Tauron. Głównym bankiem finansującym Rafako jest państwowy PKO BP.

— Dużo rozmawiamy z PKO BP — twierdzi Paweł Jarczewski.

Spółka rozmawia też z państwową Agencją Rozwoju Przemysłu. W tym przypadku chodzi o sprzedaż części biznesu związanego z przygotowaniem do produkcji autobusów elektrycznych.

— Z ARP rozmawialiśmy już od dawna o partnerstwie przy inwestycji w produkcję. Teraz rozmawiamy o sprzedaży spółki — wyjaśnia prezes Rafako.

W 2016 r. Polimex-Mostostal, konkurenta firmy z Raciborza, w trudnych chwilach wsparły państwowe firmy energetyczne. Paweł Jarczewski nie chce jednak spekulować na temat tego, kto mógłby zostać inwestorem w Rafako.

— To firma o strategicznym znaczeniu dla polskiego sektora energetycznego — podkreśla menedżer.

Przejrzeć strategię

Nowy prezes Rafako zapowiada też prace nad aktualizacją strategii. Ma podążać za trendami, m.in. związanymi z rozwojem OZE.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Rafako koncentruje się obecnie na trzech kwestiach: realizacji bieżących umów, budowaniu dyscypliny finansowej i redukcji kosztów oraz rozwoju. m.in. poprzez rekonstrukcję portfela biznesowego — wylicza Paweł Jarczewski.

Ważnym elementem rozwoju ma być plan modernizacji starych bloków węglowych, tzw. dwusetek, priorytetem będzie też dywersyfikacja geograficzna i pozyskiwanie kontraktów w konwencjonalnej energetyce na Dalekim Wschodzie i w rejonie Bałkanów. Potencjał, zdaniem prezesa, tkwi też w sektorze ropy i gazu.

— Dlatego chcemy przejąć te kompetencje, wraz z referencjami, od PBG. Potencjał tego rynku tylko w Polsce oceniamy na ponad 20 mld zł w najbliższych latach kilku latach — mówi szef Rafako.

Fabrykę zbuduje kto inny

Spółka planuje też dezinwestycje. Pierwszym elementem ma być potencjalna sprzedaż biznesu autobusowego.

— Ten projekt jest bardzo dobrze przygotowany i doszedł do etapu, na którym należy już przygotowywać budowę fabryki i uruchomienie produkcji seryjnej. To ogromne inwestycje — zauważa Paweł Jarczewski.

Ponadto na sprzedaż mogą trafić posiadane przez Rafako nieruchomości. Reorganizację przewidziano zaś w Raciborzu.

— Pracujemy nad reorganizacją produkcji kotłów pod kątem zwiększania efektywności w tym segmencie. Uważam też, że na terenie naszych zakładów w Raciborzu lub w innych lokalizacjach można uplasować produkcję innych firm, w szczególności przeznaczoną dla nowoczesnej energetyki — wyjaśnia Paweł Jarczewski.

„Sprzedaj” dla akcji

W grudniu 2019 r. analitycy DM BOŚ obniżyli wycenę akcji Rafako i zarekomendowali sprzedaż akcji. Wcześniej rekomendacja brzmiała „trzymaj”.

„Rozczarowujące, w naszej ocenie, wyniki za trzeci kwartał rzuciły nowe światło na sytuację Rafako. Spółka nadal zmaga się z opóźnieniami na kontraktach, co rzutuje na niską sprzedaż. Naszym zdaniem Rafako nie będzie w stanie przerobić wszystkich zleceń zgromadzonych w portfelu w tym roku” — napisano w raporcie.

Narastająco po trzech kwartałach 2019 r. Rafako miało 654 mln zł przychodów, 115 mln zł straty operacyjnej i 119 mln zł straty netto. Rok wcześniej strata netto była na poziomie 27,6 mln zł. Zobowiązania krótkoterminowe wyniosły na koniec września 655 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu