Rekordowo dużo shortów na akcjach emerging markets (WYKRES DNIA)

Pozycje nastawione na powrót przeceny największego funduszu indeksowego akcji z gospodarek rozwijających się znalazły się najwyżej od 23 miesięcy.

Udział krótkich pozycji w jednostkach funduszu indeksowego Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (wykres górny), na tle notowań funduszu (wykres dolny, na wykresie zaznaczono formację odwróconej głowy z ramionami)
Zobacz więcej

Udział krótkich pozycji w jednostkach funduszu indeksowego Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (wykres górny), na tle notowań funduszu (wykres dolny, na wykresie zaznaczono formację odwróconej głowy z ramionami) Bloomberg

Od styczniowego dna notowania indeksu wschodzących rynków akcji MSCI Emerging Markets odbiły o 19,6 proc. Po majowej korekcie wskaźnik znów rośnie, jednak w trwałość hossy nie wierzy spora część inwestorów. Udział krótkich pozycji w jednostkach Vanguard FTSE Emerging Markets ETF, największego z funduszy indeksowych akcji emerging markets, sięgnął 2,4 proc. wartości jego aktywów, najwyższego poziomu od blisko dwóch lat.

We wtorek indeks MSCI Emerging Markets poprawił miesięczny szczyt, po tym jak piątkowe wyjątkowo słabe dane z amerykańskiego rynku pracy osłabiły dolara, a w poniedziałek szefowa Fedu Janet Yellen zapewniła, że stopniowe podnoszenie stóp procentowych w USA jest właściwe. Wschodzące rynki akcji wsparły słabnące oczekiwania na podwyżkę stóp za oceanem, widoczne po notowaniach instrumentów pochodnych. Obecnie prawdopodobieństwo, że dojdzie do niej najpóźniej w lipcu, sięga 20 proc., choć jeszcze tydzień temu oceniano je na 53 proc.

Tymczasem wyjście MSCI Emerging Markets powyżej 850 punktów, czyli pułapu leżącego 3,2 proc. powyżej obecnych notowań, będzie oznaczało wybicie górą z formacji odwróconej głowy z ramionami z zasięgiem zwyżek przekraczającym 20 proc. O tym, że negatywne podejście inwestorów do rynków wschodzących nie jest uzasadnione, przekonany jest Michael Wang, a strateg funduszu hedgingowego Amiya Capital.

- Tak długo jak negatywne niespodzianki ze strony wzrostu gospodarczego są umiarkowane, a chiński wzrost wygląda na stabilny, spodziewałbym się przedłużenia zwyżek na rynkach wschodzących – zapowiadał Michael Wang w rozmowie z Bloombergiem.


Udział krótkich pozycji w jednostkach funduszu indeksowego Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (wykres górny), na tle notowań funduszu (wykres dolny, na wykresie zaznaczono formację odwróconej głowy z ramionami). Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Rekordowo dużo shortów na akcjach emerging markets (WYKRES DNIA)