24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła „specjalną operację wojskową” w Ukrainie. Od roku mamy wojnę, która totalnie wywróciła życie w Europie. Miliony Ukrainek z dziećmi, które uciekały przed bombami, sankcje Zachodu, zakręcenie kurka z Rosji, obawy, że w zimę zabraknie ogrzewania, skok cen benzyny, bezprecedensowa w skali pomoc humanitarna i wojskowa dla Ukrainy.
Polacy pokazali przez ostatni rok, jak należy traktować uchodźców. Staliśmy się supermocarstwem humanitarnym, jak określa to ambasador Mark Brzeziński. Zmienił się wizerunek naszego kraju, prezydent Biden dwukrotnie w ciągu roku odwiedził nasz kraj. Rząd często jako pierwszy występuje z kolejnymi transzami pomocy militarnej dla Ukrainy. Przez ostatni rok przybyło nam co najmniej milion obywateli, Polska stała się hubem logistycznym, a świat zaczął się zbroić na potęgę. To stan na luty 2023 r.
O tym, jak wojna wpłynęła na gospodarki Polski, Ukrainy i Rosji, opowiada Ignacy Morawski, główny ekonomista Pulsu Biznesu. Leszek Wiwała, prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, mówi, co się działo z cenami paliw. Grzegorz Samoć, ekspert firmy logistycznej DSV, który zajmuje się transportami specjalistycznymi, opisuje, jak Polska stała się hubem logistycznym i jakiej infrastruktury jeszcze brakuje. Z Piotrem Grochmalskim, dyrektorem Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej, rozmawiam o wyścigu zbrojeń i zakupach wojennych Polski. Witold Jurasz, dziennikarz Onetu, były chargé d’affaires RP na Białorusi i dyplomata w Moskwie, opowiada o zmianie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej.
Zapraszam na podcast Rok wojny.