Ropa może być poniżej 65 USD/b; 80-100 USD mało prawdopodobne

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 23-08-2006, 12:40

Cena ropy na giełdzie w Nowym Jorku może w ciągu następnych 6 miesięcy spaść nawet do 65 USD za baryłkę, bo słabnąca amerykańska gospodarka powoduje spadek zapotrzebowania na paliwa - ocenia Hiroyuki Sato z Japan Energy Corp.

Cena ropy na giełdzie w Nowym Jorku może w ciągu następnych 6 miesięcy spaść nawet do 65 USD za baryłkę, bo słabnąca amerykańska gospodarka powoduje spadek zapotrzebowania na paliwa - ocenia Hiroyuki Sato z Japan Energy Corp.

"W I kwartale 2007 baryłka ropy może być wyceniana na 65-68 USD, po możliwym spadku w IV kwartale 2006 do 68-70 USD" - ocenił Sato.

Amerykańska gospodarka, która zużywa ok. 1/4 światowych dostaw ropy, zwolniła w II kwartale tempo wzrostu do mniej niż połowy tego, co zanotowano w I kwartale.

"Spowolnienie może też dotrzeć do Chin, drugiego największego odbiorcy ropy na świecie, i do innych krajów, które sprzedają swoje towary do USA" - uważa Sato.

"W sytuacji słabnącej gospodarki USA ceny ropy na poziomie 80, 90 czy 100 dolarów za baryłkę są mało prawdopodobne" - dodaje.

W środę baryłka WTI na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku w handlu elektronicznym kosztowała wczesnym popołudniem czasu europejskiego 72,56 USD, o 54 centy mniej niż we wtorek na zamknięciu.

Jak dotąd rekordowe 78,40 USD za baryłkę amerykańskiej ropy płacono 14 lipca.

DI, WST, PAP, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Ropa może być poniżej 65 USD/b; 80-100 USD mało prawdopodobne