Ropa najtańsza od 14 miesięcy

Notowania ropy brent mają niewielkie szanse na odbicie, po tym jak po raz pierwszy od czerwca 2013 r. znalazły się poniżej bariery 100 USD.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Notowania ropy spadają w poniedziałek po południu o 0,7 proc. Przejściowo znajdowały się nawet poniżej 100 USD za baryłkę, co nie zdarzyło się od 14 miesięcy. Przyczyna wyprzedaży to dane wskazujące na drugi z rzędu spadek chińskiego importu. W sierpniu spadł on o 2,4 proc., w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Reakcja inwestorów była nerwowa, bo w Europie i USA na rynku pojawił się nawis podażowy, za sprawą zmniejszonego zużycia surowca przy jednoczesnym wzroście dostaw z Libii.

- Trochę czasu upłynie, zanim obawy o popyt zaczną ustępować. Nie pomogły w tym dzisiejsze dane z Chin, a nadmiar ropy w basenie Atlantyku się utrzymuje – komentował Andrey Kryuchenkov, analityk banku VTB Capital.

Obecnie libijska produkcja sięga 720 tys. baryłek dziennie, poinformował rzecznik tamtejszej firmy wydobywczej. Jeszcze w lipcu produkowano tam średnio 400 baryłek dziennie. Zdaniem Commerzbanku należy spodziewać się dalszej przeceny surowca. Inwestorzy są bardziej wrażliwi na negatywne informacje o koniunkturze i lekceważą groźby zakłóceń w dostawach z Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej.

„Rynek wygląda, jakby był głuchy na jedno ucho. Przecena jest w pewnej mierze napędzana czynnikami spekulacyjnymi. Nie widzimy dostatecznych argumentów uzasadniających przecenę, zważywszy na ryzyko geopolityczne” – napisali w raporcie specjaliści Commerzbanku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ropa najtańsza od 14 miesięcy