Rynek ropy bliski równowagi. OPEC wiedział co robi? (WYKRES DNIA)

Już w drugiej połowie 2016 r. rynek ropy osiągnie równowagę, wynika z prognoz Międzynarodowej Agencji Energetyki (IEA). To oznacza, że przyjęta przez OPEC półtora roku temu strategia zaczyna przynosić owoce.

W czerwcowym raporcie IEA o ponad jedną trzecią, do 800 tys. baryłek, obniżyła prognozę nadwyżki podaży na rynku ropy w bieżącym półroczu. Jednocześnie zapowiedziała, że w drugiej połowie 2016 r. rynek osiągnie równowagę. To oznacza przełom, po tym jak od początku 2014 r. globalna podaż stale przewyższała popyt (nadwyżka średnio przekraczała 1 mln baryłek dziennie), a w listopadzie tego samego roku OPEC przestawił się na politykę walki o udziały rynkowe z droższymi producentami, co oznaczało rezygnację z ograniczeń wydobycia.

„Rynek ropy wydaje się równoważyć. Zapasy okazały się być niższe, niż pierwotnie sądziliśmy. Wzrost popytu na ropę okazał się być silniejszy, a tymczasem podaż dotknęły niespodziewane redukcje” – napisano w raporcie.


Bilans podaży i popytu na globalnym rynku ropy (słupki niebieskie, skala prawa), na tle wielkości popytu i podaży (linie żółta i zielona, skala lewa). Źródło: IEA.

W przyszłym roku popyt na ropę wzrośnie o 1,3 proc., czyli tyle samo co w bieżącym. Po obserwowanym w tym roku największym od ponad 20 lat załamaniu podaży ze strony producentów spoza OPEC w 2016 r. wzrośnie ona o symboliczne 200 tys. baryłek na dzień. To oznacza, że praktycznie całość dodatkowego popytu będzie musiała zostać zaspokojona przez kraje OPEC, którego produkcja wzrośnie o 800 tys. baryłek dziennie, wynika z raportu. Mimo to na cenach ropy nadal ciążyć będą zgromadzone w okresie nadwyżek podaży zapasy surowca, zapowiada agencja, z której doradztwa w zakresie polityki energetycznej korzysta 29 rządów na świecie.

„To kolejny raport IEA, który wesprze zwyżki na rynku ropy. To oznacza możliwość powrotu do cen znacznie przekraczających obecne pułapy” – komentował w raporcie Oswald Clint, analityk banku Sanford C. Bernstein.

W czwartek za baryłkę ropy brent płaci się 48,3 USD, o ponad 4 USD mniej niż na szczycie sprzed tygodnia, jednak o 28,3 proc. więcej niż na koniec ubiegłego roku.

Bilans podaży i popytu na globalnym rynku ropy (słupki niebieskie, skala prawa), na tle wielkości popytu i podaży (linie żółta i zielona, skala lewa)
IEA
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane