Rzecznik ONZ: możemy ułatwić wizytę MAEA w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

  • PAP
opublikowano: 15-08-2022, 20:20
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Organizacja Narodów Zjednoczonych posiada możliwości logistyczne i środki bezpieczeństwa potrzebne, aby wesprzeć przyjazd inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) na teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, jeśli tylko Rosja i Ukraina wyrażą na to zgodę - powiedział w poniedziałek rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

Fot. Bru-nO/Pixabay

Słowa Dujarrica padły w odpowiedzi na oskarżenia ze strony władz Rosji, że ONZ zablokowała wizytę przedstawicieli MAEA w największej elektrowni atomowej w Europie, którą w marcu opanowały wojska rosyjskie.

"Sekretariat ONZ nie ma uprawnień do blokowania lub odwoływania jakichkolwiek działań MAEA" - podkreślił rzecznik Organizacji.

Dujarric powiedział dziennikarzom, że "w porozumieniu z MAEA, Sekretariat ONZ ocenił, że posiada na Ukrainie możliwości logistyczne i środki bezpieczeństwa, aby móc wspierać z Kijowa każdą misję MAEA na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej", podkreślając, że odbędzie się to pod warunkiem zgody obu stron konfliktu zbrojnego.

W czwartek ukraiński koncern państwowy Enerhoatom przekazał, że siły rosyjskie przeprowadziły kolejny ostrzał kontrolowanej przez siebie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i terytorium w pobliżu tego obiektu. Enerhoatom określił działania wojsk rosyjskich jako prowokację. Rosjanie oskarżyli o ostrzał Ukraińców. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał tego samego dnia do zakończenia działań militarnych wokół elektrowni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane